Uçuşu iptal olup parasını henüz alamayanlara sevindirici haber

238
İptal

Tatil

Uçuşu iptal olup parasını henüz alamayanlara sevindirici haber

Geçtiğimiz aylarda Koronavirüs nedeniyle binlerce uçak seferi iptal oldu. Bilet parasını peşin ödeyen bir çok kişi hala havayolu şirketinden iade bekliyor. Uçak şirketleri, müşteri kaybından ve maddi sıkıntılardan dolayı zor durumda olduklarını belirterek ya hiç para iadesi yapmak istemiyor, ya da bunu mümkün olduğunda geciktirmeye çalışıyor. Bir çok havayolu şirketi ise para yerine aynı değerde kupon teklif edip yolcuya başka seçenek sunmuyorlar.

Kuponu kabul etmedi

Ancak Avrupa Birliği’nin kararı gereği, yolcu bu kuponu almak zorunda değil ve parasını talep edebilir. Bir çok kişi bu haktan habersiz olduğu veya hakkını aramadığı için kaderine razı geliyor. Almanya’da teklif edilen kuponu kabul etmeyen bir yolcu, olayın mahkemeye kadar taşınmasının yolunu açtı.

Mahkeme karar verdi

Yolcu, havayolu şirketi Eurowings ile 6 Nisan 2020’de Stuttgart’tan Budapeşte’ye uçmak istemiş, ancak uçuş koronavirüs nedeniyle iptal olmuştu. Biletini ocak ayında alan ve ödeyen yocu, Eurowingsten parasının iadesini istedi. Ancak bu kabul edilmedi ve kendisine sadece kupon verilmek istendi. Yolcu bu kuponla aynı şirketten daha sonra başka bir bilet alıp uçabilecekti. Ancak yolcu bunu istemedi ve hakkını aramak için aracı bir kuruluş olan ve yolcu hakları için mücadele eden

“EUFlight”e başvurdu. Bunlar ise olayı mahkemeye taşıdı. Nürtingen Yerel Mahkemesi’nden çıkan karara göre havayolu şirketi şimdi yolcuya parasını iade edecek ve ayrıca dava masraflarını üstlenecek.

Mahkemede elde edilen sonuç bir çok kişinin işine yarayabilir. Çünkü havayolu şirketi AB yasalarını bildiği için karara itiraz etmedi bile ve hemen ödemeyi kabul etti. Benzer durumda olanlar ve para iadesi bekleyenler bu kararı örnek olara gösterebilirler.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin