Uçaktan korkanlara müjdeli haber

1758

Tatil

Uçakların kötü hava şartları nedeniyle türbülansa girmesi ve sarsılması yakında tarihe karışacak.

Hava yolculuğu ne kadar komforlu olursa olsun, uçak türbülansa girdiğinde işler değişiyor. Uçağın sarsılması, ani alçalmalar veya yükselişler yapması bir çok yolcuyu tedirgin ediyor. Dünyanın en güvenli ulaşım aracı olmasına rağmen korku dolu anlar yaşanması kaçınılmaz oluyor. Milyonlarca kişi sırf uçmaktan korktuğu için tren veya otomobille yola koyuluyor.

Uçak yolculuğunun bu olumsuz tarafı çok yakında tarihe karışacağa benziyor. The Wallstreet Journal’in haberine göre yeni geliştirilen ve uçağa takılan elektronik cihazlar, uçakların kötü hava bölgesinden uzak durmasını sağlıyor. Böylelikle uçuş sırasında türbülans yaşanmamış oluyor. Havayolu şirketlerinin yavaş yavaş uçaklarına yerleştirmeye başladığı bu cihaz sayesinde, kötü hava şartları nedeniyle daha az uçuşun iptal olacağı da belirtiliyor.

Nisan ayında ilk olarak American Airlines yeni cihazı Boeing uçağına yerleştirdi. İlerleyen aylarda diğer havayollarının da bunu takip edeceği belirtiliyor. Uçağın kötü havadan uzak durması hem yolcuların uçuştan daha az korkmasını, hem türbülans anında yaralanmamasını, hem de uçağın daha az zarar görmesini sağlayacak. Yapılan araştırmalara göre uçuş sırasında meydana gelen yaralanmaların başlıca sebebi türbülanslar ve uçağın sallanması oluyor.

Cihazın önceden vereceği bilgiler sayesinde pilotlar yön değiştirerek kötü hava akımlarından uzak durabiliyorlar. Böylelikle daha sakin bir uçuş sağlanacağı gibi yolculuk tüm boyunca kemer takma zorunluluğu da ortadan kalkmış olacak. Yolculara daha rahat bir yolculuk yapma imkanı sağlayacak olan bu yenilik, bir çok kişinin uçuş korkusunu yenmesinde de faydalı olacak.

Bugüne kadar hiçbir uçağın türbülans nedeniyle düşmediğini de hatırlatmakta fayda var.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin