Uçakta koronavirüsün bulaşma riski açıklandı: Sonuca şaşıracaksınız!

168
bulaşma

Tatil

Uçakta koronavirüsün bulaşma riski açıklandı: Sonuca şaşıracaksınız!

Koronavirüsün en çok etkilediği alanlardan biri de havayolu ulaşımı oldu. Uçakla seyahatler önemli ölçüde azaldı. Virüs nedeniyle aylarca uçaklar boş kaldı. İnsanlar, kapalı ve toplu kalınan alanlarda virüsün bulaşma riski arttığı için seyahat etmekten çekiniyor. Koronavirüs başladığından bu yana virüsün ne şekilde ve nasıl bulaştığı ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bu konuda neredeyse her gün yeni bilgiler karşımıza çıkıyor.

Uçakta maske takan birine virüsün bulaşma ihtimali çok düşük

Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmada uçakla seyahat ederken maske takan bir Covid-19 hastasından diğer yolculara hava yoluyla hastalık bulaştırma ihtimalinin çok düşük olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmada uçaklarda bulunan havalandırma sistemi sayesinde maske takan koronavirüslü bir kişiden havaya yayılan partiküllerin 6 dakika içerisinde kabinden yüzde 99,99 oranında temizlendiği görüldü. Araştırmada normal bir evde virüslü bir hastadan yayılan partiküllerin evden tamamen temizlenmesinin ise 90 dakika sürdüğü belirtildi.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medya hesabından araştırmayla ilgili verileri paylaştı:  Ekşi: “Şayet herkes MASKE takar ise: Uçaklarda Korona’ya yakalanma riski “neredeyse 0”. Amerika Savunma Bakanlığının son 6 ayda “uçaklar içinde Korona yayılma” ile ilgili yaptığı 300 adet test sonuçlandı.”

IATA’ya göre uçakta virüsün bulaşma riski 27 milyonda 1.

Ekşi’nin başka bir paylaşımda ise Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin  (IATA) verisini paylaştı: “Korona Tıbbi maskeli surat devam ediyor. Elbette tedbirimizi alacağız. “TMM” Havacılıkta uçakların sahip olduğu havalandırma sistemi ve alınan tedbirler ile BULAŞMA RİSKİNİN  SON DERECE DÜŞÜK  olduğunu biliyor musunuz? 27 milyonda 1”

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin