Uçaklarda gizli kamera ve mikrofon şoku

731
Uçak

Havacılık sektöründe neredeyse her gün yeni bir gelişme ile karşılaşıyoruz. Bir yolcunun fark ettiği ve sosyal medyada paylaştığı uçaktaki bir özellik kısa sürede dünya geneline yayıldı ve yolculardan büyük tepki gördü: gizli kamera.

Gizli kamera ve mikrofon yerleştirildiği ortaya çıktı

Bazı havayolu şirketlerinin uçaklarında, koltuk arkalarındaki eğlence sistemine bağlı olarak gizli kamera ve mikrofon yerleştirdiği ortaya çıktı. Bu kameralar direkt yolcuyu görüntüleyebilecek bir açıda.

Örneğin American Airlines, Delta, Singapore Airlines, Qantas, United Airlines, Emirates ve Japan Airlines gibi havayolu şirketlerinde bu sistemin mevcut olduğu belirtiliyor. Havayolu şirketlerine göre yolcunun film izleyebileceği veya diğer  eğlence imkanlarından faydalanabileceği ekranların hemen yanında olan bu ufak kamera ve mikrofonlar, online alışveriş gibi hizmetleri desteklemesi için düşünülmüş. Ancak verilen bilgiye göre kameralar ve mikrofonlar şu an aktif kullanılmıyor.

Konuyu eleştirenler ise asıl amacın yolcuları denetleme olduğunu belirtiyorlar. Örneğin Almanya’da bazı politikacılar durumun kabul edilemez olduğunu düşünerek eleştiride bulundular. İnsanların özel hayatına müdahale olduğunu belirten politikacılar, havayolu şirketlerinin bu kamera ve mikrofonları derhal sökmesi gerektiğini savunuyorlar.

Bakalım bu sistem diğer havayolu şirketleri tarafından da kullanılacak mı?

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin