Uçakla yolculuk yapanlar dikkat: Tuvaletten 1475 kat daha fazla bakteri var

848
Uçakla

Tatil

Uçakla yolculuk yapanlar dikkat: Tuvaletten 1475 kat daha fazla bakteri var

Koronavirüsün bulaşmaması için maske takma ve sosyal mesafeyi korumanın yanı sıra elleri sık sık yıkamak ve yüze sürmemek gerekiyor. Sonuçta dokunduğumuz her yerden virüs bulaşma tehlikesi var. Özellikle uçakla yolculuklarda her gün yüzbinlerce kişinin kullandığı alanlarda bulunuyor ve temas ediyoruz. Bu nedenle havalimanı ve uçaklarda bulaşma riski oldukça yüksek. Habertürk Gazetesi’nin haberine göre bakteri sayıları havalimanlarında çok yüksek. ABD’de 3 büyük havalimanında yapılan araştırmanın sonucuna göre check in işlemlerinin yapıldığı yerdeki bakteri sayısı, evdeki tuvaletlere göre 1475 kat daha yüksek. Yani siz pasaport ve kimliğinizi gösterdiğiniz ve uçağa biniş kartınızı aldığınız alanda elle temas ettiğiniz yer tam bir bakteri yuvası. Bu alana temas edip elinizi ağız ve burnunuza götürürseniz, bakteri bulaşma riski çok yüksek.

Musluklar büyük tehlike

Havalimanlarında en çok bakteri tespit edilen diğer yerler ise kapı kolları ve tuvaletlerdeki musluklar. Bir çok kişi ellerini yıkadıktan sonra musluğu elleyerek kapatıyor. Ve böylelikle bakteriler yine eline bulaşmış oluyor. Uzmanlar, bunun yerine muslukların kolla veya biz peçete/mendille kapatılmasını tavsiye ediyorlar.

Havalimanının yanı sıra uçaklarda da önemli bakteri yuvaları var. Bunlar tuvaletlerdeki musluk başları. servis masaları ve emniyet kemeri tokaları.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin