Uçakla yolculuk yapanlar bu habere pek sevinmeyecek

183
Yolculuk

Tatil

Havayoluyla yolculuk yapan herkes uçakların sık sık rötar yapmasından şikayet eder. Şu ana kadar Avrupa’da yolcu hakları sayesinde 3 saati aşan rötarlarda yolcuya tazminat ödeniyordu. Buna Türkiye uçuşları da dahildi. Yani 3 saatten fazla bir süre uçuşunu beklemek zorunda kalan bir yolcu yazılı olarak havayoluna başvurup şikayette bulunduğunda genellikle ödediği bilet parasının önemli bir kısmını geri alabiliyordu. Bu miktar uçuş mesafesine göre değişebiliyor.

Ancak Avrupa Birliği ülkelerinde son yapılan görüşmeler yolcu haklarının yakın bir tarihte darbe alacağını gösteriyor. Çünkü büyük ihtimalle havayolu şirketlerinin de baskısıyla ödemeler için esas alınan 3 saatlik rötar süresi 5 saate çıkarılacak. Yani yolcu ancak uçak 5 saatlik rötar süresini aşarsa tazminat talep edebilecek. Bu da yolculara yapılan ödemelerin büyük ölçüde azalmasına neden olacak.

Konuyla ilgili görüşmeler sürüyor ancak tüketiciyi koruma dernekleri şimdiden bunun yolcular açısından oldukça olumsuz bir hamle olacağı görüşündeler.

Şunu da unutmamak gerekir ki geçtiğimiz yıllarda uçağı rötar yapan ve aslında havayolundan tazminat alma hakkı olan çok sayıda kişi “Nasıl olsa para vermezler” düşüncesiyle başvuruda bulunmadı bile. Durum böyle olunca bu paralar elbette havayolu şirketlerinin kasasında kalmış oluyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin