Uçak / Otomobil: Türkiye’ye yolculuk masraflarında fark ne kadar?

1744
uçak

Tatil

Uçak / Otomobil: Türkiye’ye yolculuk masraflarında fark ne kadar?

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’ye yolculuk masraflarını en aza indirmek için genellikle karayolundan seyahati tercih ediyor. Uçak bilet fiyatlarının yüksek olması insanların bu kararındaki en önemli etken. Peki otomobil ile uçak yolculuğu kıyaslandığında acaba bir aile ne kadar tasarruf yapmış oluyor?

Hangisi daha avantajlı?

Dünkü haberimizde Almanya’nın Frankfurt kentinden yola çıkan ve  Avusturya – Macaristan – Sırbistan – Bulgaristan güzergahını kullanarak Türkiye’ye ulaşan bir ailenin, 7 litre yakan mazotlu bir araçla gidiş/dönüş ortalama 500 Euro harcayacağını hesaplamıştık. (Haberi buradan okuyabilirsiniz: https://www.turizmavrupa.com/silayolu-avrupadan-turkiyeye-yolculukta-kac-para-harcaniyor/)

Bu ailenin Türkiye’de kalacağı 4 hafta boyunca sık sık otomobille seyahat ettiğini de hesaba katalım. Mesela bu aile her gün otomobille alışverişe gitsin veya eş dost ziyaretine. Ayrıca bu aile bu süre içinde 1 kez bir tatil bölgesine gitsin. Ayrıca 2 kez de başka bir şehire.

Günde 10 km’den 280 km

1 uzun seyahat: 1000 km

2 kısa seyahat: 400 km

Toplam: 1680 km

Otomobille seyahat: 600 Euro

Yani bu aile Türkiye’de bulunduğu sürede 1680 kilometre yol yapmış oluyor. Elbette her ailenin tercihi farklı. Kimi daha uzun mesafe yol yapar, kim de daha az. Ancak örnek ailemiz bu yol mesafesi ile mazotlu aracıyla akaryakıta toplam 94 Euro harcar. (Mazot fiyatı ortalama 80 Cent) Yaşadığı Almanya’dan Türkiye’ye gidiş dönüş yol masrafı ile birlikte ailenin yapacağı toplam harcama yaklaşık 600 Euro’yu buluyor. Bu hesaplamaya Türkiye içi otoyol masraflarını dahil etmiyoruz.

Uçakla seyahat: 2500 Euro

Peki bu aile (2 yetişkin, 2 x 16 yaşında çocuk) okul tatilinde örneğin Frankfurt’tan İstanbul’a uçsa ve burada lüks olmayan orta sınıf bir otomobil kiralasa ne kadar harcar?

Uçak bileti: 1600 Euro

Otomobil kirası: 800 Euro

Mazot: 94 Euro

Toplam: 2494 Euro

Uçak bileti, otomobil kiralama ve Türkiye’de yapılacak yolculuk masrafları için yapılacak toplam harcama 2500 Euro’yu buluyor. Bu hesaplamaya Türkiye içi otoyol masraflarını dahil etmiyoruz.

ÖZET:

Türkiye’ye kendi otomobili ile seyahat eden ve Türkiye içinde sık sık seyahat eden bir aile ortalama 600 Euro harcarken, uçakla yolculuk yapıp Türkiye’de araç kiralayan 2500 Euro harcıyor. Yani uçak yolculuğu yapanın cebinden 1900 Euro daha fazla para çıkmış oluyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin