Uçak firmalarının dış hatlardaki bagaj ücretleri ne kadardır?

742
Uçak

Tatil

Yolcuların en büyük sorunlarından bir tanesi uçak seyahatlerindeki bagaj hakkı olsa gerek. Türk Havayolları, Corendon ve Pegasus  uçuşlarında yolcular ne kadar bagaj hakkına sahip, ek bagaj ücretleri neler? Bebekler bagaj hakkına sahip mi? Hangi uçuş tarifelerinde kaç kg bagaj sınırı var? Uçak firmalarının dış hatlardaki bagaj ücretleri hakkında merak ettiklerinizi derledik. 

Türk Havayolları 

Türk Havayolları ile seyahat edecek bir kişi tek parça bagajının ağırlığı en fazla 30 kg olmaktadır. Daha fazla ağırlığa sahip bagajları tek parça olarak kabul edilmemektedir. Bagajın maksimum ebatı ise 158 cm’dir.  Parça bagaj uygulaması kapsamında yer alan uçuşlarda 23 kg ağırlığında parça bagaj hakkı vardır. 

Eğer yolcunun bir bebeği varsa  ne yazık ki fazla bagaj satışı yapılmamaktadır. Bebek bagajı için 10 kg ağırlığında bir bagaj kabul edilmektedir. Parça bagaj  uygulaması geçerliyse eğer 23 kg olarak sınırlandırılır. Bebeklerin taşınacağı puset boyutu ise en fazla 115 cm olarak kabul edilir. Bebek arabası ücretsiz kabul edilir.  

Parça bagaj uygulamaları Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı uçak seferlerinde geçerlidir. 

Ekonomi ve business sınıfında yapılacak uçak seferlerinde elbette fiyatta değişikler olmaktadır. Ekonomi sınıfında  30 kg business sınıfında ise 40 kg kadar sınırlandırılır. Kabin bagajları ise  maksimum 8 kg’dır. 

Fazla bagaj hakkı

Eğer fazla bagajınız varsa online olarak bagaj satış uygulamasıyla işlem yapabilirsiniz. Bu işlemi uçacağınız andan 355 gün önceden başlayarak  uçuşa son 2 saat kala gerçekleştirebilirsiniz. Bagajların ağırlığı, kayıtlı ve satın alınan şartları aştığı takdirde ücret havalimanında ödenir.  

Fazla bagaj hakkınızı nasıl önceden öğrenebilirsiniz?

THY’nin sitesinde gideceğiniz yere göre fazla bagaj haklarınızı öğrenebileceğiniz bir uygulama yer almaktadır. Bu uygulama ise uçağın kalkacağı ve ineceği yere göre ekonomi / business sınıflandırmasına göre bir ağırlık bilgisi vermektedir. 

Ağırlık indirimi var mı?

Ağırlık indirim uygulaması vardır. Bu uygulama Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden İsviçre, İsveç, Norveç,İngiltere, Danimarka, Almanya, Gürcistan, Avusturya, Hollanda, Belçika, Fransa, Azerbaycan, Lüksemburg, Ukrayna’ya uçuş kalkış ve varışlarda uygulanır.  

Pegasus

Pegasus ile seyahat edecek yolcunun bir adet kabin bagaj hakkı, bir el çantası veya bilgisayar çantası taşıma hakkına sahiptir. Kabin bagajının ebatı, 8 kg ağırlını aşmamalıdır. 

Kabin bagajı

Kabin bagajı 55 cm boyunda 40 cm eninde ve 20 cm kalınlığında olmalıdır. Bu ebatlar ile başınızın üstünde yer alan kısma sığması gereklidir. 

El bagajı

Kadın çantası ya da laptop çantası olabilir. Ebat ölçüleri; 35 cm boyunda, 20 cm en ve kalınlığa sahip olmalıdır. Önünündeki koltuğun altına sığması gereklidir. 

Yurt içi paketlerinde bagaj hakkı;

Eğer ekonomik paketi kullanıyorsanız 15 kg kayıtlı bagajı, 8 kg kabin bagajı ve çanta/laptop taşıma hakkında sahipsiniz. Avantaj paketlerinde tek farkı kayıtlı bagaj hakkının 20 kg olmasıdır. Yine 8 kg kabin ve el çantası/laptop çantası taşıma hakkına sahipsiniz. Business flex paketinde ise kayıtlı bagaj 15 kg, kabin bagajı ise 12 kg olmuştur. Küçük çanta ya da laptop çantası alabilirsiniz. 

Yurt dışı paketlerinde bagaj hakkı;

Yolculara fiyat ve bagaj hakkında çeşitlilik sağlayan 4 paket içerir. 

Süper Ekonomik paketi kullananlar 1 adet 8 kg kabin bagajı ve  el çantası/laptop taşıma hakkına sahiptir. Kayıtlı bagajı bulunmaz.

Ekonomik paketlerde 20 kg kayıtlı bagaj hakkı,8 kg kabin bagajı ve  el çantası/laptop çantası taşıma hakkına sahiptir.

Avantaj paketleri de ekonomik paketler gibi aynıdır. Business fles paketinde ise 20 kg kayıtlı bagaj, 12 kg kabin bagajı ve el çantası/laptop çantası taşıma hakkına sahiptir.

Ek bagaj hakkı

Ayrıca:   Almanya’dan Türkiye’ye uçacaklara müjde

Bagaj hakkınızı aştığınız takdirde Pegasus’un internet sitesinden ek bagaj hakkı alabilir, uçuş pnr kodunuz ile ne kadar bagaj hakkına sahip olduğunuzu görebiliyorsunuz. 

Ek bagaj hakkı 2019 yılı Ekim ayında ücret tarifeleri yenilenmiştir. Ek bagaj hakkı ücret tarifelerini Pegasus’un internet sayfasından öğrenebilirsiniz. Buraya tıklayın.

Ek bagaj hakkı nereden alınır

Eğer ek bagaj almak istiyorsanız uçuşun check-in işlemlerinin kapanışına kadar devam alabilirsiniz. Ya da Pegasus internet sitesi, çağrı merkezi, seyahat acentaları ve havalimanı satış ofislerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Ek bagaj hakkı uçuş iptali, uçuş değişikliğinde ne olur?

Değiştirilen uçuşlarda ek bagaj hakkı da uçuşa eklenir. Eğer ek bagaj hakkı için ödenen tutarda fark varsa  yolcuya iade/ödeme yapılır. Uçuş iptali gerçekleştiyse ek bagaj hakkının ödemesi de iade edilir. Başka birisine devredilemez.

Corendon

El bagajı

Corendon yolcusu uçak seyahatlerinde esnasında diğer hava yolları gibi sadece bir adet 8 kg ağırlığında 55 cm boyunda, 35 cm en ve 25 cm kalınlığında el bagajı alabilir. 

Tur operatörleri üzerinden alınan biletler

Kargo bölümünde yer alacak bagajların ağırlığı Hollanda ve Belçika hariç, biletler tur operatörleri üzerinden alındıysa 20 kg sınırı vardır. 

Corendon sitesi üzerinden yapılan rezervasyonlar

Corendon’un sitesi üzerinden yapılan rezervasyonlarda kargo bölümünde taşınacak bagajların ağırlığı: Flex paketi için 20 kg, Premium paketi için 30 kg’dır.

İzmir’den gelen ve giden uçuşlara özel Flex paketi için bagaj hakkı 30 kg’dır. 

Gerçekleştirilen uçuşlarda gidilecek yer ve tur operatörleri doğrultusunda yapılan rezarvasyonlarda bagaj sınırlama hakkı değişkenlik gösterir. Ö yüzden aldığınız tur operatörüne sormanız gereklidir. 

Ek bagaj hakkı

Kişi bagaj sınırını aştığında fazla bagaj hakkını ödemesi halinde sınır  1 parça bagaj hakkı 32 kg’dır. Bu yüzden eşyaları parça bagajlar halinde istediği kadar taşıyabilir. Fazla bagaj hakkının daha önceden alınması tavsiye edilir.  Bagajların ek bagaj ücreti eşyaya ve gidilecek ülkeye göre değişkenlik gösterir. 

Uçağın kalkışına 5 saat öncesinden internet üzerinden ek bagaj alabilirsiniz. Eğer 5 saatten az kısa süre kaldıysa sadece havalimanından alabilirsiniz. 

Bagajların standartlara uymadığı, etiketi bulunmayan bagajlar uçağa geçerken kapılarda tespit edildiği takdirde cezai yaptırım uygulanır. 

Bebeklerin bagaj hakkı nedir?

2 yaş altında bebeklerin bagaj ve koltuk hakkı yoktur. Sadece Almanya, İsviçre ve Avusturya’dan çıkışlı ve girişli uçuşlarda 10 kg bagaj hakkı vardır. 

Bebeklerin  ihtiyaçları doğrultusunda bebek bezi  ve maması için el bagajı ebatında çanta hakkı vardır. Bebeklerin toz mamaları uçakta sıcak su verilerek temin edilir.  Biberon ve şişe halinde bulunan mama kapları 100 mm aşamaz. Bu şekilde toplam 10 adet kabul edilir. 

Bebeklerin ait bebek arabası ve bebek koltukları 1 adet olması şartıyla kargo bölümünde ücretsiz taşınmaktadır. Bebek eşyalarının ikincisi varsa eğer yetişkinlerin bagaj hakkından düşürülerek ücretsiz taşınır. 

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin