“Uçak bilet fiyatları zamlanacak!”

1922
Uçak,Lufthansa

Tatil

Lufthansa’nın rakibi Air Berlin’in büyük bölümünü satın alması uçak bilet fiyatlarına olumsuz yansıyacak. Detaylar haberde…

Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi Air Berlin’in iflas etmesi ile başlayan belirsizlik bugün son buldu. Lufthansa, Air Berlin’in büyük bölümünü devralacağını duyurdu. Verilen bilgiye göre Lufthansa 1,5 milyar Euro’luk bir yatırımla 81 uçak ve 3000 çalışanı bünyesine katacak. Böylelikle Lufthansa Almanya pazarındaki payını yüzde 40’lara çıkararak “rakipsiz” hale gelecek.

Bu birleşmeden çıkan sonucun yolcuların aleyhine olacağını düşünen uzmanlar “Lufthansa bu derece büyük bir yatırımdan avantajlı çıkmak için uçak bilet fiyatlarını artırmak zorunda. Aksi taktirde amacına ulaşamaz” uyarısında bulunuyorlar. Lufthansa yöneticileri ısrarlar biletlere zam yapılmayacak deseler de havacılık sektörü bunun tam tersinin olacağına kesin gözüyle bakıyor.

Bu arada Lufthansa’nun daha da güçlenmesi, haksız rekabete yol açtığı suçlamalarına da neden oldu. Avrupa Birliği’nin Lufthansa – Air Berlin birleşmesini detaylı şekilde inceleyeceği ve tekel oluştu iddialarını değerlendireceği de açıklandı. AB’nin kesin kararını yıl sonuna doğru vermesi bekleniyor.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin