Uçak bilet fiyatları neden arttı?

2127
Uçak

Yaz sezonu ile birlikte seyahatlerde artışlar yaşanıyor. Gerek yurtiçinden gerek yurtdışından tatile gideceklerin en çok tercih etmek istediği yol havayolu. Fakat son günlerde vatandaşların en çok şikayet ettiği konularından biride uçak biletlerinin hem pahalı olması hemde direkt uçuş sayılarının azaltılması. Bazı sivil toplum kuruluşları bu duruma çözüm için çağrıda bulunsa da henüz somut bir adım atılmadı. Birçoğu bu durumun neden kaynaklandığını merak ediyor.

Bilindiği üzere Endonezya ve Etiyopya’daki uçak kazalarının ardından Boeing model 737-8 Max ve 737-9 Max uçaklarının, tüm uçuşlarının birçok ülke ve hava yolu şirketi tarafından durdurulmuştu.  Boeing 737 Max 8 tipi uçakların yaptıkları kazalar sebebiyle Boeing firması bu uçaklar için bir yazılım güncellemesi yapacağını duyurdu ve dünya genelinde bu uçaklar bakıma alındı.

Türk Hava Yolları’na ait Boeing 737 Max 8 24 (12 adet yerde bekliyor, 12 adet teslimatı yapılacaktı) uçak bu kapsamda bakıma alındığından, ülke genelinde sefer sayılarında da büyük bir problem yaşanıyor. Bu uçaklar, mart ayından bu yana yerde yatıyor yani kullanılmıyor. THY’de sene başında, bu uçakları da dahil ederek planlama yapması ve sonrasında uçakların yere inmesi nedeniyle şirketin uçuşlarında azalmalar, iptaller ve gecikmeler yaşanıyor.  Hatta bilet fiyatları da bu yüzden oldukça yükseldi. Özellikle THY’nin iç hat uçuşlarındaki yüksek bilet fiyatları ve düşen uçuş sayısı vatandaşları zor durumda bırakıyor. Hatta bu durum TBMM gündemine de taşındı.

(G.Ş)

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin