Türkler 14 günlük karantina ve uçuş yasağına karşı böyle önlem alıyor

1721
14

Tatil

Türkler 14 günlük karantina ve uçuş yasağına karşı böyle önlem alıyor

Günlerdir Almanya’nın karantina tedbirleri tartışılıyor. Türkiye riskli bölge ilan edildiği için Almanya’ya dönenlerin 14 gün evde karantinaya alınacak olması, tepki çekmeye devam ediyor. Türkiye’den ayrılmadan 48 saat önce yapılacak ve virüs taşımadığınızı gösteren test sonucu ile karantinaya gerek kalmayacağı sanılıyordu. Ancak vatandaşlarımızdan gelen bilgilere göre bazı Sağlık Daireleri (Gesundheitsamt) bu test sonucunu bile kabul etmeyebiliyor. Bu durumda Almanya’ya dönenler her an karantina altında kalmak zorunda kalabilirler. Yani bu işe veya okula gidemeyeceğiniz ve kimseyle görüşemeyeceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca önümüzdeki haftalarda korona vakalarının artması halinde yeni bir uçuş yasağı gelmesinden endişe edenler de var. Bu durumda Türkiye’ye uçakla yolculuk yapanların geri dönüşleri engellenmiş olacak.

Mahsur kalmak istemiyoruz

Bütün bu unsurları dikkate alanlar ve Türkiye’de mahsur kalmak istemeyenler, şu günlerde daha çok karayolundan Türkiye’ye seyahat etmeyi tercih ediyor. “Uçuşlar iptal olsa bile en azından otomobille geri döneriz” diye düşünenler, bunu bir tedbir olarak görüyorlar. Ayrıca uçakla dönenlerin havalimanında zaman zaman “evde karantinaya girmelisiniz” diye uyarılma riski var. Vatandaşlar “karayoluyla dönüldüğünde böyle bir risk yok” düşüncesiyle hareket ediyorlar. Almanya’ya girişte genel bir kontrol olmaması bunun için en önemli etken.

Herkes farklı bilgi veriyor

Ancak ister uçakla, ister otomobille Türkiye’den dönün hiç fark etmiyor. Kurallar gereği herkesin uyarılmasına gerek olmadan 14 gün karantinada kalması gerekiyor. Mahkeme kararı ile bu zorunluluğun ortadan kaldırılması gerektiği belirtilen eyaletler Kuzey Ren Vestfalya veya Berlin’de bile hala karantina olup olmadığı kesin olarak bilinmiyor. Çünkü yetkili makamlar bu konuda hala kararsızlar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin