Türkiye’yi “riskli” gören Almanya’da korona skandalı

1339
korona

Tatil

Türkiye’yi “riskli” gören Almanya’da korona skandalı

Aylarca Türkiye’ye seyahat uyarısı uygulayan ve “Riskli” ülkeler arasında tutan Almanya’da büyük bir sağlık skandalı yaşanıyor. Ülkeye girişte korona testi yaptıran yaklaşık 40 bin kişinin test sonuçlarının aradan günler geçmesine rağmen sahiplerine ulaşmadığı ve bunlar arasında en az 900 kişinin korona virüsü taşıdığı ortaya çıkmıştı. (Haberi buradan okuyabilirsiniz: https://www.turizmavrupa.com/almanyaya-donenlerin-test-sonucu-gecikiyor/) Önceki gün ortaya çıkan bu sonuç sonrası olayın boyutu daha da büyümeye başladı. Çünkü yetkili makamların hem testlerin yapılmasında, hem de sonrasında yetersiz kaldığı, bu sürece iyi hazırlanmadığı, eleman eksikliği olduğu ve son olarak da elde edilen sonuçların zamanında gerekli yerlere ulaşmada çok yavaş hareket ettiği anlaşıldı.

Çoğu karayolundan giriş yaptı

Büyük çoğunluğu Temmuz sonu karayoluyla Avusturya’dan Almanya’ya girenlerden oluşan 900 kişinin test sonuçlarının pozitif çıktığı ve aradan uzun zaman geçmesine rağmen bu bilginin kendilerine verilmediği anlaşılmıştı. Peki bu kişiler bu süre içinde ne yaptılar? Kimlerle görüştüler? Virüsü başkalarına bulaştırdılar mı? Bu kişiler nerede, hangi bölgede yaşıyorlar? Aradan geçen zamanda evde karantina da kaldılar mı? Tüm bu soruların cevabı henüz verilmedi. Yetkili makamlar, skandal ortaya çıktıktan sonra hızlı bir organizasyonla bu kişilere test sonuçlarının bildirildiğini açıkladılar.

İstifa edecekler mi?

Olayın büyük bir ihmal olduğunu düşünen kamuoyu sorumluların hesap vermesini, Bavyera sağlık bakanı ve eyalet başbakanının istifa etmesini bekliyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin