Türkiye’ye uçanlarda virüs tespit edilirse bunlar yapılacak

3680
virüs

Tatil

Türkiye’ye uçanlarda virüs tespit edilirse bunlar yapılacak

Koronavirüs sayılarının iyiye gitmesi sebebiyle havayolu trafiğine yeniden başlamaya hazırlanan Türkiye’de şu an en önemli konu, virüs taşıyan bir yolcunun gelmesi halinde neler yapılacağı konusu. Aynı şekilde yurtdışında yaşayanlar da “Acaba Türkiye’ye uçarsam ve havalimanında bende virüs tespit edilirse neler olacak?” diye merak ediyor.

Konuyla ilgili alınan kararlar, Türkiye’de resmi kurumlara gönderildi. Buna göre koronavirüs sebebiyle havalimanlarında şu uygulama geçerli olacak:

Yurt dışından planlı uçuşlarla gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonları artık KYK yurtlarında yapılmayacak, kişiler hava alanlarında yapılan muayeneleri sonrasında evde izolasyonları ve izlemleri yapılacak. Halen yurtlarda kalmakta olan kişilerin 14 gün karantina süreçlerini tamamlamasına bakılmaksızın PCR testi sonrası yurtlardan çıkışlarının 23 Mayıs 2020’ye kadar tamamlanmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda, yurt dışından planlı uçuşlarla yeni gelecek gelen kişiler için yapılacak uygulama esasları şöyle:

“- Havaalanı içinde belirlenen alanlarda muayeneler yapılacak ve semptomları değerlendirilecek, muayene yapılan kişilerin iletişim ve adres bilgileri Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’ne (HSYS) sınır girişi bölümünde kayıt altına alınacak.

– Havaalanında yapılan muayeneleri sırasında semptom yönünden şüpheli görülen kişiler, havaalanlarında izolasyon alanına alınacak ve 112 aracılığıyla il sağlık müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye yönlendirilecek.

– Yapılan değerlendirmede herhangi bir semptom belirlenemeyen kişilere onam formları imzalatılacak ve kendi imkanlarıyla evlerine ulaşmaları, kendi evlerinde 14 günlük izolasyonları sağlanacak ve bu süre içinde aile hekimleri tarafından izlemleri yapılacak.”

Yurt dışından planlı uçuşlar ile daha önce gelen ve halen yurtlarda kalmakta olan kişiler için ise uygulama esasları şu şekilde olacak:

” – Yurtta herhangi bir pozitif vaka olmasına ve 14 günlük karantina sürelerinin tamamlamasına bakılmaksızın, yurtta kalan kişilerin tamamına yapılacak olan PCR taraması sonrası yapılan analiz sonuçları pozitif olan kişiler hastanelere alınarak, tanı ve tedavi işlemleri başlatılacak.

– Negatif olan kişiler ise temaslı olarak kabul edilip ikinci bir 14 günlük izolasyon ve izlem için onam formları imzalatılarak evlerine gönderilecek.”

– Talimatlara aykırı hareket edenlere cezası verilecek

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin