“Türkiye’ye tatile gidersen maaşın kesilir”

3735
Türkiye'ye

Tatil

“Türkiye’ye tatile gidersen maaşın kesilir”

Almanya’nın Türkiye’ye uyguladığı seyahat uyarısına tepki büyüyor. Aslında uyarı bir yasak anlamına gelmiyor. Yani Almanya’da yaşayan bir kişi Türkiye’ye tatile gidebilir. Ancak bazı işyerlerinin çalışanlarına “Türkiye’ye gidersen maaş ödemem” şeklinde tehditte bulunduğu ortaya çıktı. Almanya’da yaşayan Türkleri zor durumda bırakan bu uygulamaya sosyal medyada tepki yağıyor.

Hannover Belediyesi çalışanlarını uyardı

YeniŞafak’ta yer alan habere göre Türk kökenli Belit Onay başkanlığındaki Hannover Belediyesi İnsan Kaynakları’ndan yapılan açıklamada, “Seyahat uyarısının geçerli olduğu (Türkiye de dahil) bölgelere ziyaret şiddetle tavsiye edilmez. İş dönüşünde 14 gün karantinaya alınarak bu süreçte ücret ödenmeyecek. Ziyaret sırasında enfeksiyon kapılması görev ihlali olacaktır. İş hukuku devreye girer” şeklinde duyuru yapıldı.

Türkiye’ye gideceğinizi bildirmeniz gerekiyor

Çalışanlara yönelik hazırlanan yazıda, seyahat uyarısı kapsamında olan ülkelere yine de gitmeye karar verenlerin bunu işverene bildirmesi gerektiği vurgulanıyor. Yazıda özellikle Türkiye’ye dikkat çekiliyor. Bu ülkeden dönenlerin 14 gün çalışamayacağı ve kendilerine bu süre için ödeme yapılmayacağı da belirtiliyor. Yazının en dikkat çeken kısmında ise gidilen ülkede virüs kapan kişinin işini kaybedebileceği ima ediliyor.

Gereken yapılır

YeniŞafak’ta yer alan haberde değerlendirmede bulunan Göçmenler İçin Alternatif Parti (AFM) kurucusu Av. Fatih Zingal, “Almanya’da bulunan şirketler buna benzer açıklamalar yapıyor. Yazının içeriğine bakacak olursak şayet bir vatandaş kim olursa olsun izni bittikten sonra 14 gün karantinaya tabi tutuluyor. Bu normal bir süreç, işçi bu uygulamanın olduğunu bile bile tatile çıktı. İş veren de parasını ödemek zorunda değil. Buraya kadar her şey normal. Bu yazının içerisinde en büyük sıkıntı hukuki süreç kısmıdır. İşçi konumunda olunca Türkiye’ye gitmeden 3-4 defa düşünürsünüz. İşten atılacak yazmasa bile ‘iş hukuku devreye girer, gereken yapılır’ yazıyor. Bu ifadeyi hukukçu olarak da sakıncılı buluyorum. Bu işçilere tehdittir” dedi.

Sakıncalı bir açıklama

İşten çıkartmak için iş sözleşmesine dayalı bir suç işlenmesi gerektiğini vurgulayan Zingal, “Şayet o bölgeden dönüp koronaya yakalanacak olursanız bu süreci başlatırız, diyorlar. Vatantaş Türkiye’de maskeyle dolaşıp, sosyal mesafe kuralına uyuyorsa ve koronaya yakalanıyorsa bu vatandaşın suçu ne? O zaman Hannover Belediyesi’nde de bir şekilde koronaya yakalanabilirsiniz, onlara niye bu kural uygulanmıyor? Bir et fabrikasında 6 bin kişiden 2 bini koronaya yakalandı. Bunlar da mı işten atılacak. Bu sakıncalı bir açıklamadır” şeklinde konuştu.

Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz:

https://www.yenisafak.com/dunya/tatile-giderseniz-kovarim-gurbetcilere-turkiye-tehdidi-savuran-alman-belediye-haddini-asti-3548209

Hannover

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin