Türkiye’ye para götürürken havalimanında yakalandı

4651
Para

Tatil

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın bir çoğu ya Türkiye’ye yüklü miktarda parasını götürmeye çalışırken, ya da Türkiye’den Avrupa’ya para veya altın getirirken gümrük kontrollerine yakalanıyorlar. Bilindiği gibi paranın miktarı 10 bin Euro’yu aşması durumunda bunun gümrüğe bildirilmesi gerekiyor. Aksi taktirde fazla miktardaki paraya el konuluyor veya kişiye ceza yazılıyor. Yani kimse size „Fazla para götüremezsin“ demiyor. Bunu sadece „resmi makamlara bildirin“ deniyor. Buna rağmen bazı vatandaşlarımız büyük bir riske girerek parayı ya üzerilerinde ya da eşyalarının içine gizleyerek taşımaya çalışıyorlar.

Örneğin Berlin’den Türkiye’ye uçmak isteyen bir kadın yolcu da bu şekilde hareket ederek gümrüğe yakalandı. 45 yaşındaki kadın, yanında sadece 8500 Euro olduğunu belirtirken, üzerinde ve bagajında yapılan aramada daha fazla paraya rastlandı.

Kadın yolcunun evinde de para ve altın çıktı

Yetkililerin verdiği bilgiye göre kadının el çantasından 15 bin Euro, ayrıca bavulunda çorabın içine gizlenmiş 14 bin Euro daha çıktı. İş bununla da bitmedi. Gelen bir şikayet üzerine kadının evinde de arama yapan yetkililer, para ve altın takı buldular. Kadının bu parayı ve altınları insanları telefonda dolandırarak elde ettiği iddia ediliyor. Kadın yolcu bu nedenle gözaltına alındı.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin