Türkiye’ye otomobille Romanya üzeri yolculuk yapsam mı?

597
Türkiye’ye otomobille

Tatil

Avrupa’da yaşayan bir çok vatandaşımız izin dönemi Türkiye’ye otomobille yolculuk yapıyor. Uçak bilet fiyatlarının yaz aylarında yüksek olması nedeniyle karayoluna ilgi giderek artıyor. Ancak sınır kapılarındaki yoğunluk zaman zaman büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Çünkü sürücüler bazen saatlerce araç kuyruklarında beklemek zorunda kalıyor. Bu nedenle bazı Sılayolu sürücüleri alternatif güzergahları denemek istiyor. Türkiye’ye otomobille Romanya üzeri yolculuk yapmak isteyenler yol durumu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını aktarıyor.

Türkiye’ye otomobille Romanya üzerinden mi gitsem?

Avrupa – Türkiye hattında kullanılan farklı güzergahlar var. Burada iki ana hat arasında seçim yapmak mümkün:

Avusturya – Slovenya – Hırvatistan – Sırbistan

Avusturya – Macaristan – Sırbistan

Hatta kuzeyde yaşayan bazı sürücüler Çek Cumhuriyeti üzeri gitmeyi de tercih ediyor. Sırbistan’dan sonra ise yine iki ayrı seçenek var:

Sırbistan – Makedonya – Yunanistan – Türkiye

Sırbistan – Bulgaristan – Türkiye

Bu hatların yanı sıra Romanya üzeri Türkiye’ye yolculuk yapmak isteyenler de oluyor. www.turizmavrupa.com sayfamıza görüşlerini aktaran bazı okurlarımız, daha rahat yolculuk yapmak için Romanya’dan Bulgaristan’a geçmeyi planladıklarını ancak yol durumu hakkında pek bilgi sahibi olmadıklarını aktarıyorlar.

Ancak bu ülke ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan bir incelemeye göre ölümcül trafik kazalarının en çok yaşandığı ülke Romanya. Yani trafik güvenliği konusunda ciddi bir sıkıntı var. Bunun başlıca sebebi de otoyol ağının yetersiz olması. Son 20 yılda bu konuda çok az yatırım yapıldığı için ülkede ciddi bir otoyol eksikliği var. Macaristan’dan başkent Bükreşe kadar bir bölüm otoyol mevcut ancak bu ülkenin diğer kesimleri için geçerli değil. Yani sücücüler yolu kısaltayım veya zaman kazanayım derken yol sorunundan dolayı daha fazla zaman kaybedebilirler.

Bu nedenle Türkiye’ye Romanya üzeri seyahat etmek pek tavsiye edilmiyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin