Türkiye’ye ne kadar altın takı götürebilirim?

10142
altın

Tatil

Değeri 430 Euro’yu aşan altın takılar Avrupa Birliği ülkelerine girişte daima sorun oluyor. Peki ya Türkiye’ye girişte sınır ne kadar?

 Yolcuların beraberindeki altın takılar bugüne kadar hep sorun oldu. Avrupa Birliği ülkelerinde değeri 430 Euro’dan yüksek olan ziynet eşyalarının deklare edilmesi veya gümrük vergisinin ödenmesi isteniyor. Bunu yapmayanlara ayrıca para cezası da veriliyor. Türkiye’den bilezik veya altın kolye getiren yolcular bu nedenle havaalanlarında bir çok kez durduruldular.

Bazı okurlarımız, ters istikamette yapılan yolculukta, yani Avrupa’dan Türkiye’ye seyahat edenler için ne gibi gümrük kurallarının olduğunu merak ediyorlar. Türkiye’ye girişte bir yolcunun yanında en fazla ne kadar ziynet eşyası olabilir?

Türkiye Dışişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

“Yolcular, beraberlerindeki kendilerine ait değeri 15.000.-ABD Dolarını aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyası niteliğinde kıymetli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyayı yurda getirebilirler ve yurt dışına çıkarabilirler. Daha fazla değerdeki ziynet eşyasının yurt dışına çıkarılması, girişte beyan edilmiş olmasına veya Türkiye’den satın alınmış olduğunu tevsik etme şartına bağlıdır.”

Yani yolcu üzerinde veya yanında 15 bin Doları geçmeyen ziynet eşyası bulundurabilir.

Eğer karayolundan seyahat ediyorsanız Türkiye’ye varana kadar geçeceğiniz ülkelerde de ziynet eşyalarına bir üst sınır olduğunu ve bunların da yaklaşık 430 Euro olduğunu unutmamak gerekir.

 

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin:  www.facebook.com/turizmavrupa

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin