Türkiye’ye kesin dönüş yapan emeklilere vergi şoku

1258
vergi

Tatil

Türkiye’ye kesin dönüş yapan emeklilere vergi şoku

Yıllarca Almanya’da çalışıp vergisini ödeyen gurbetçilerimiz, bu ülkede emekli olduktan sonra genelde Türkiye’ye kesin dönüş yapıyorlar. Türkiye’de ise Alman emekli maaşını almaya devam ediyorlar. Ancak bazı vatandaşlarımız, bu emekli maaşı için de belirli bir sınırdan sonra vergi ödemesi gerektiğini bilmiyor.

10 bin Euro sınırı

Türkiye ile Almanya arasında imzalanan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması gereği, Türkiye’ye kesin dönüş yapan bir kişi yıllık 10 bin Euro’nun üzerinde emekli maaşı alıyorsa, Almanya’ya vergi ödemek zorunda. Bundan habersiz olanlara geçtiğimiz aylarda Alman maliyesinden mektuplar geldi. Burada Alman makamları kişinin vergi borcunu ve zamanında ödemediği için cezasını da ödemesini talep ediyor.

Türkiye’den emekli maaşı alanlar bildirmek zorunda

Bunun yanı sıra Almanya’da yaşayıp Türkiye’den emekli maaşı alanların da bunu Alman maliyesine bildirme zorunluluğu var. Burada da bilgi eksikliğinden bazı vatandaşlarımız ikinci emekliliğini yetkili makamlara bildirmiyor. Ancak bunun ortay çıkması durumunda geriye dönük ceza ödemeleri mümkün.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin