Türkiye’ye girişte hangi hudut kapılarını kullanabilirim?

338
hudut

Tatil

Türkiye’yi Avrupa’ya açan kara ve demiryolları bağlantısını sağlayan 5 sınır kapısı Edirne’de bulunuyor. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçilerin anavatana ziyaretlerinde geçiş yaptıkları hudut kapıları her yıl rekor rakamlara ulaşıyor. Bir çok vatandaşımız daha çok Kapıkule ve İpsala’yı tercih ediyor. Ancak trafiğin yoğun olduğu günlerde mevcut diğer kapılardan geçiş yapmak da mümkün.

Gurbetçilerin, Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye geçişini sağlayan Edirne’deki sınır kapıları şöyle sıralanıyor.

Kapıkule Sınır Kapısı

Türkiye – Bulgaristan arasında giriş ve çıkışın yapıldığı Türkiye’nin en önemli sınır kapılarından biridir. Avrupa’dan karayolu ile Türkiye’ye gelenlerin yoğun olarak kullandığı Kapıkule Gümrük Kapısı, aynı zamanda Avrupa’ya yapılan ihracat ve ithalatın merkezidir. Edirne hudutlarının en büyüğü olan Kapıkule sınır kapısında geçtiğimiz yılın Nisan ayında nakliyeciler için başlatılan modernizasyon çalışmaları sona erdi.

Hamzabeyli Sınır Kapısı

Türkiye’nin Bulgaristan’a açılan ikinci sınır kapısıdır. Hamzabeyli tır gümrüğü faaliyetlerine açıktır.

İpsala Sınır Kapısı

Ülkemizin Yunanistan’a açılan kapılarından olan İpsala Sınır Kapısı önemli gümrük geçiş noktalarından biridir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemelerle rahat ve modern bir görünüme kavuşturuldu.

Pazarkule Sınır Kapısı

Türkiye’nin Yunanistan’a açılan ikinci hudut kapısıdır. Pazarkule Sınır Kapısı günübirlik geçişlerde daha çok kullanılır. Sınır ticaretine kapalıdır.

Uzunköprü Sınır Kapısı

Ülkemizin Yunanistan’a açılan demiryolu kapısıdır. Uzunköprü özellikle demiryolunu kullanan turistler ve gurbetçiler tarafından tercih edilmektedir.

Kapıların yerini haritadan görebilirsiniz:

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin