Türkiye’ye girişte beklememek için kaydınızı yaptınız mı?

9854
Türkiye

Tatil

Türkiye’ye giriş yapacak araçların işlem süresini 15 saniyeye düşürecek “Ön beyan uygulaması” ile ilgili çok sayıda soru aldık. Merak ettiğiniz bilgiler haberde..

ARACINIZI BURADAN KAYIT EDEBİLİRSİNİZ

Değerli okurlar, daha önce de duyurduğumuz gibi bu yıl başlatılan bir uygulama sayesinde Türkiye’ye karayolundan giriş yapan araçların işlem süresi önemli ölçüde kısalacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hizmete soktuğu “özel taşıtlar ön beyan uygulaması” yabancı plakalı araçlarıyla Türkiye gümrük kapılarından giriş yapacak yolcuların gümrük kayıt işlemlerinin daha hızlı ve kolay yapılabilmesini sağlayacak. Bu sayede normalde 3-4 dakika süren araç işlem süresi 15-30 saniyeye düşecek.

Bu konuyla ilgili okurlamızdan çok sayıda soru aldık. Bu nedenle aşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Öncelikle şunu belirtelim: Bu uygulama sadece Türk vatandaşları için geçerli değil. Türkiye’ye giriş yapmak isteyen bütün yabancı plakalı araç sahipleri bundan faydalanabilir. Kaydınızı ister Türk veya yabancı pasaportunuzla yapın, ister Türk kimliğiniz ile, fark etmiyor.

Ayrıca vatandaşlarımızın en çok merak ettiği onu ise bu kaydın ne zaman yapılabileceği konusunda. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre önceden kayıt sınırdan geçişten en erken 15 gün önce yapılabilir. Sınır kapısından geçmeden bir kaç dakika önce de aracınızı kaydettirebilirsiniz. Yani bu konuda bir sıkıntı yok. Eğer sorun yaşamak istemiyorsanız kaydınızı yola çıkmadan önce yapın ve daha sonra yola koyulun.

Kaydını önceden yaptıranlar ayrı bir perondan geçecekler. Yani sizin bu konuda bir avantajınız olacak. Sıra size geldiğinde ise memur sizin daha önceden girdiğiniz bilgileri kontrol edecek. eğer bir sorun yoksa çok kısa bir sürede geçiş yapabileceksiniz.

ARACINIZI BURADAN KAYIT EDEBİLİRSİNİZ

Aşağıda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sunduğu bilgileri bulabilirsiniz.

“Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması

Ülkemize giriş yapmak isteyen yabancı plakalı taşıtlara ilişkin bilgilerin taşıt sahipleri tarafından sisteme girişini mümkün kılan “Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması” başlamıştır.

Söz konusu uygulama ile taşıt sahipleri yabancı plakalı taşıtlarına ilişkin bilgileri Türk sınır kapısına gelmeden önce sisteme girerek kendi kayıtlarını oluşturabileceklerdir. Bu sayede, daha önce gümrük memurları tarafından sisteme veri girişi sırasında yaşanan yoğunluk ve zaman kaybı önlenebilecektir.

Ön Beyan Nasıl Yapılacak?

Taşıt sahipleri, Türk gümrüğüne gelmeden veya gümrük işlemleri başlamadan önce, cep telefonu, bilgisayar veya tabletlerini kullanarak Türkiye’ye giriş yapmak istedikleri taşıta ve taşıt sahibine ilişkin bilgileri (ad, soyad, pasaport/kimlik no., doğum tarihi, adres, kişi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no., plaka no., şase no., marka, model, cins) sisteme kendileri girerek kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerdir. Daha önce sınır kapılarında gümrük memurları tarafından sisteme kaydı yapılan söz konusu bilgiler, taşıt sahipleri tarafından kapıya gelmeden girilmiş olacağından, bu bilgilerin gümrük memurunca kaydı sırasında yaşanan zaman kaybı önlenecek, böylelikle özellikle gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemize girişinin yoğun olduğu dönemlerde sınır kapılarındaki uzun kuyrukların önüne geçilebilecektir.

Gümrük memurları sadece kişiler tarafından daha önce sisteme girişi yapılan sözkonusu bilgilerin doğruluğunu kontrol edecek, kişi ve taşıtın gerekli şartları sağladığının tespitini halinde giriş işlemlerini tamamlayacaklardır. Bu aşamada, ön beyanda bulunan kişilerin söz konusu bilgileri sisteme dikkatli ve doğru girmeleri, işlemlerin aksamadan hızlı bir şekilde yürüyebilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Ne Zaman Yapılacak?

Ön beyanda bulunan şahıslar tarafından sisteme kaydı yapılan bilgiler sistemde en fazla 15 gün süre ile saklanacaktır. Bu yüzden, Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten en erken 15 gün öncesinde ön beyanda bulunulması mümkündür. Bununla birlikte, gümrük işlemlerinin başlama anına kadar söz konusu bilgilerin sisteme girilmesi mümkün bulunmaktadır.

ARACINIZI BURADAN KAYIT EDEBİLİRSİNİZ

10 YORUMLAR

  1. Merhaba
    Turkiyeye geleceyiz iki araclan fakat aracin birisini kizim surecek. O iki araci benim ustume kayitlidir. Onun icin vekalet gerekiyor mu. Tessekurler cevabiniz icin.

  2. Merhaba ben geçen sene önbeyan yaptırmıştım aynı araçla bu sene yine gideceğiz tekrar önbeyan yapmak için girdiğimde benim bilgilerim duruyor tekrar silip yeniden yazmam gerekiyormu yoksa eskisi geçerlimi.
    Selamlar

    • Firma arabası ile yolculuk yapacağınız için öncelikle vekalet almanız gerekiyor. Bu durumda önkayıtta aracı kullanan kişi olarak kendi kişisel bilgileriniz gerekecektir.

  3. Türkiyeden yarin sabah ipsala kapsindan yunanistana dogru yola cikmak istiyoruz. Ön Beyan uygulamasini yapmamin cikistada bir faydasi varmi yoksa yanlizca türkiyeye girerkenmi özel peronlar oluyor. Yani ön beyanim olursa yarin sinirda digerlerinden daha az mi beklermis olucam. Herkez gibi sirada beklemiyor özel bir serit aciliyor ön beyan yaptiranlara öylemi?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin