Türkiye’ye gelmeden önce seyahat izin başvurusu yapmak gerekir mi?

1405
seyehat

Tatil

Türkiye’ye gelmeden önce seyahat izin başvurusu yapmak gerekir mi?

Yurtdışında yaşayan bir çok vatandaşımız seyahat öncesi Türkiye’deki korona uygulamalarını merak ediyor ve sorular yöneltiyor. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, vatandaşlarımızı bilgilendirmek için aşağıdaki konular hakkında bilgi paylaştı.

Soru: Türkiye’ye gelmeden önce seyahat izin başvurusu yapmak gerekir mi?

Cevap: Kovid-19 tedbirleri kapsamında Türkiye’ye girişte ayrıca seyahat izni başvurusu şartı bulunmamaktadır.

Soru: Türkiye’deki 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kişiler için seyahat izin başvurusu şartı yurt dışından Türkiye’ye girişler için de geçerli midir?

Cevap: Yurt dışından Türkiye’ye girişlerde:

  • 18 yaş altı kişiler için velisi ile birlikte veya ‘muvafakatname’ ile seyahat etmeleri halinde seyahat izin belgesi talep edilmemektedir.
  • 65 yaş üstü kişilerden Türkiye’ye giriş için seyahat izin belgesi istenmemektedir. Türkiye içindeki seyahatler için 65 yaş üstü kişilerden seyahat izin belgesi talep edilmektedir. Söz konusu seyahat izin belgesi edevlet üzerinden alınabilmektedir. E-devlet şifresi bulunan kişilerin e-devlet üzerinden seyahat izin başvurusunda bulunmaları gerekmektedirler. E-devlet şifresi bulunmayan kişiler şifreyi yurt dışında konsolosluk ve elçiliklerden, Türkiye’de ise PTT şubelerinden alabilirler.

 Soru: Gümrük kapılarında Kovid-19 testi uygulanmakta mıdır?

Cevap: Türkiye’ye giriş yapanlar için gümrük kapılarında Kovid-19 testi uygulanmaktadır. Muayene sonrasında bulgu rastlanan kişiler ambulansla en yakın hastaneye yönlendirilecektir. Herhangi belirtisi olmayan kişilerin iletişim bilgileri alınmakta ve kendilerine onay formu imzalatılarak evlerine gitmelerine izin verilmektedir. Bu kişilerden kendilerini evlerinde 14 gün izole etmeleri istenecek ve takipleri sağlık çalışanları tarafından telefonla yapılacaktır.

Soru: Yurt dışından Türkiye’ye geldikten sonra karantinada kalma şartı var mıdır?

Cevap: Türkiye’ye giriş yapanların, gümrük kapısında kendilerine verilen “Evde Kovid-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu” nu doldurmaları ve Türkiye içinde varacakları ilk adreste kendilerini 14 gün izole etmeleri beklenmektedir. İzole kuralına uymayan kişiler hakkında 3.150 lira para cezası uygulanacaktır.

Soru: Sosyal izolasyon şartları nasıl takip edilecektir?

Cevap: Sosyal izolasyon şartları ‘Evde Kovid-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu’nda da belirtildiği gibi bildirilen adresin bağlı bulunduğu aile hekimi tarafından kontrol edilecektir. Aile hekimi, telefon ile kişilerin sosyal izolasyon sürecini kontrol edecektir. Türkiye’de iken sağlığında herhangi bir kötüleşme veya semptom fark eden kişiler sağlık desteği için 112 Acil Çağrı Merkezini arayabilirler.

Soru: Yurtdışında yaptırdığım sağlık sigortası ile Türkiye’de Kovid-19 tedavisi olabilir miyim?

Cevap: Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olan ülkelerden gelen sigortalı kişiler, ‘acil sağlık tedavisi’ kapsamında Kovid-19 tedavisi imkanına sahiptir.

KOVİD 19 İletişim Hattı:

Kovid 19 hastalığı ile ilgili sorularınız için Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezince oluşturulan 184 danışma hattını arayabilirsiniz.

WhatsApp üzerinden destek talebi için ise 0090 541 888 0184 numarası üzerinden bildirimde bulunulabilir.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin