Türkiye’ye gelirken yanında nakit para bulunanlar dikkat!

1931
nakit para

Tatil

Türkiye’ye gelirken yanında nakit para bulunanlar dikkat!

Avrupa Birliği ülkelerine giriş ve çıkışlarda bir yolcunun yanında en fazla 10 bin Euro taşımasına izin veriliyor. Bunun üzerindeki miktarın gümrüğe yazılı veya sözlü olarak bildirilmesi şart. Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu (YTB) yanında nakit para taşıyan yolcular için önemli bilgiler paylaştı. YTB’nin bilgileri şu şekilde:

Gümrüklerden geçerken yanınızda 10 bin avro ve üzeri nakit para varsa mutlaka yazılı beyanda bulunun.

Beyan için, geçtiğiniz ülkenin gümrük kontrolüne varır varmaz ‘nakit para beyan formu’ isteyin.

Geçtiğiniz her ülke gümrüğünde ayrı beyan formu doldurmanız gerekmektedir.

Gümrüklerde beyan edilmeyen paranın tamamına el konulabileceğini unutmayın.

Beyanda bulunmama dolayısıyla çok fazla sayıda mağduriyet yaşanmaktadır.

Beyanda bulunulan nakit paradan vergi ya da harç alınmaz.

Beyanı Zorunlu Nakit Para:

AB ülkeleri ve Türkiye güzergahındaki ülkelerde 9.999 avro üzeri ya da buna eşdeğer dövizi beyan etmeden taşımak yasaktır. Çek ve senet gibi ödeme araçları da nakit para olarak sayılır.

Gümrüklerde Nakit Para Beyanı Nasıl Yapılır?

10.000 avro ve üzeri nakit parayı yanında taşıyan kişilerin, sınırından geçtikleri ülkenin gümrük kapılarında yazılı olarak beyanda bulunmak için gümrük memurlarından ‘nakit para beyan formu’ talep ederek bu formu doğru şekilde doldurmaları gerekmektedir. Yazılı olarak beyan edilmeyip gümrük memurlarının kişi ve eşyalara yönelik detaylı aramasında tespit edilen para, beyan edilmemiş para olarak kabul edilir.

Her ülke dilinde ayrı ayrı hazırlanmış ‘nakit beyan formları’na https://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/cash-controls/how-declare_en  adresinden de ulaşılabilir.

 Beyan Edilen Nakit  Paradan Harç ya da Vergi Alınır mı?

Ülke sınırlarından geçerken beyanda bulunulan  10.000 avro ve üzerindeki nakit para için  herhangi bir ceza uygulaması olmadığı gibi harç ya da vergi alınması da söz konusu değildir.

Beyanda Bulunmamanın Sonuçları:

Bütün paraya el koyma hakkı var

Türkiye’ye gelirken ihmal ya da unutkanlıkla yanındaki nakit parayı beyan etmediği için bütün parasına el koyulması sebebiyle mağduriyet yaşayanların sayısı son derece fazladır.

Türkiye güzergahındaki ülkelerin gümrük kontrollerinde, limit üzerinde bildirimi yapılmamış ya da yanlış bildirimde bulunulmuş nakit para tespit edildiği takdirde cezalar, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, bütün paraya el koyulmasına kadar varabilmektedir.

Türkiye’ye seyahat edecek kişilerin birçok noktada sınır kontrolü olduğunu dikkate alarak 10.000 avro ve üzeri nakit paranın bildirimi kuralına mutlaka uymaları gerekmektedir.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

4 YORUMLAR

  1. Avrupa ülkeleri gümrüklerinde beyan deniyor ama çoğunda gümrük mümrük yokki. Almanya’dan çıkıyorsun Sırbistan’a kadar Cek, Slovakya, Macaristan’dan geçiyorsun sınırı geçtiğinin farkında bile olmuyorsun. Bu durumda beyanı nasıl yapacaksın?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin