Türkiye’ye gelecek olan gurbetçiler ilk molanızı Edirne’de verin

468
Türkiye’ye gelecek

Tatil

Avrupa’da yaşayan gurbetçiler her yıl karayolundan Türkiye’ye seyahat ederken,ortalama 2 bin kilometrelik bir yolculuğun ardından Kapıkule Sınır Kapısı’na ulaşıyorlar.  Bir günden daha fazla süren bu yolculukta Edirne’den Türkiye’ye giriş yapan gurbetçiler, Osmanlı’nın Başkenti’ne hiç vakit ayırmadan yolculuklarına devam ediyor. Bu yaz tatilinde karayoluyla Türkiye’ye gelecek olan gurbetçiler ilk molanızı Edirne’de verin. 

Türkiye’ye gelecek olan gurbetçiler dirne sizi bekliyor

Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’nun kadim başkenti. Tarihi, kültürü ve geleneksel lezzetleriyle Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı. Kapıkule Sınır Kapısı’na uzaklığı 20 dakika olan kent merkezi, halen Osmanlı izlerini taşımaktadır. Mimar Sinan tarafından Osmanlı Padişahı Sultan Selim adına inşa edilen Selimiye Camii, mimarın ustalık eseridir. 

500 yıllık camii Selimiye

Tatil için çıktığınız sıla yolunda Edirne’de mola vermek için en önemli sebep Selimiye Camii’dir. Tarihi camiyi ziyaret ederek huzur bulabilir, 500 yıllık camide kullanılan teknikle kendinizden geçebilirsiniz. Belkide şimdiye kadar hiç bu kadar görkemli bir yapı görmediniz. Yolunuzu Edirne’ye çevirdiğinize asla pişman olmayacaksınız.

Tava ciğeri yemeden dönmeyin

Selimiye Camii ziyaretinin ardından kent merkezinde bulunan ve yan yana hizmet veren lokantalarda şehre özgü tava ciğeri yemeği sakın unutmayın. İnce ince doğranmış kuzu çiğeri kızgın yağda pişirilerek servis edilir. Güzel bir öğle yemeğininin üzerine yöreye özgü peynir tatlısını da tattıktan sonra Edirne gezinize devam edin.

Tarihi tren istasyonu

Şehir merkezine 10 dakika mesafedeki Karaağaç Tren istasyonunu muhakkak ziyaret edin.  Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit devrinde yaptırılan tren istasyonu Edirne Tren Garı olarak inşa edilmiştir. Günümüzde Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası olarak kullanılır bina mimarisiyle muhteşem bir güzellik sunmaktadır. Tren istasyonun içinde bulunduğu Karaağaç Mahallesi’de görülmeye değer güzellikler taşımaktadır.

Türkiye’ye gelecek olan gurbetçiler 3 saatlik mola verin

Yaklaşık 3 saat süren Edirne gezisinde hem yorgunluğunuzu atabilir, hemde kente halen dimdik ayakta bulunan Osmanlı miraslarını görebilirsiniz. Her yıl yol boyunca yapacağınız bu tür küçük kaçamaklarla Türkiye’de yıllardır içinden geçtiğiniz şehirleri tanıma fırsatı bulup, yolculuğunuzu daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

(HS)

Ayrıca:   Kapıkule / İpsala: Bu yıl hangisi avantajlı?

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin