“Türkiye’ye evcil hayvan götürmek istiyorum” diyenlere bilgi

11 Nis. 2019
10168 Görüntülenme
Hayvan

Yurtdışında yaşayıp Türkiye’ye evcil hayvan götürmek isteyenlerin gümrük kurallarına bir kez daha bakmasında fayda var.

Türkiye’ye tatile giderken yanında evcil hayvanlarını götürmek isteyenler de oluyor. Yurtdışından götürülecek hayvanlarla ilgili bazı sınırlar var. Bu nedenle gümrük kurallarını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Türkiye’ye karayolu üzerinden yapacağınız seyahatlerinizde evcil hayvanlarınızı da yanınızda getirdiğinizde bilmeniz gerekenler ve sizi bekleyen uygulamalar şöyle:

Türkiye Gümrükler Genel Müdürlüğü evcil hayvan konusunda aşağıdaki bilgiyi veriyor:

“Yolcu beraberinde olmak kaydıyla getirebileceğiniz hayvanlar; kedi, köpek ve kuş türlerinden 2’şer adet ve 10 adet akvaryum balığı -veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla- ile sınırlıdır.”

Türkiye’ye giriş yapılan hava, kara, deniz kapılarında görevlendirilmiş veterinerler bulunmakta olup, evcil hayvanın Türkiye’ye girişinden önce hayvanların veterinerlerce kontrol edilmesi şarttır.

 

Sılayolu haberlerini kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir