Türkiye’ye arabayla yolculukta pasaport şart mı?

42048
Kapıkule,araç,Sılayolu

Tatil

Arabayla karayolundan Türkiye’ye yolculuk yapmak isteyen okurlarımız, yanlarında hangi belgeleri götürmeleri gerektiği konusunda bize sık sık sorular yöneltiyor. Özellikle yaşadıkları ülkenin vatandaşlığını alanlar, “Pasaport şart mı, sadece AB kimliği ile gitsem olmaz mı?” diye merak ediyor. Bu konuya açıklık getirmek için Alman Otomobil Kulübü ADAC uzmanlarına danıştık. Turizmavrupa’ya verilen cevap şöyle: “Alman vatandaşları 90 günden daha az bir süre için Türkiye’de kalacaklarsa kimlikle seyahat edebilirler. Eskiden Türkiye’ye girişte araçların pasaporta işlenmesi gerekiyordu. Bu nedenle kimlikle seyahat edilmesi tavsiye edilmiyordu. Ancak bu zorunluluk artık kalktı.” Bu bilgi diğer Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayanlar için de geçerli.

 Ne tavsiye ediliyor?

ADAC, Türkiye’ye sadece kimlikle yolculuk yapmanın mümkün olduğunu bildirirken aynı zamanda Alman Dışişleri Bakanlığı’nın bir uyarısını da hatırlattı. Alman Dışişleri Bakanlığı, herşeye rağmen pasaportla seyahat edilmesini tavsiye ediyor. Gerekçe olarak da bazı memurların uygulamadan habersiz olabileceğini ve pasaport sorabileceğini gösteriyor.

Almanlar tedbirli olunmasını öneriyor ancak son aylarda kimlikle seyahat edenlerin Türkiye’ye girişte bir sorunla karşılaştığı haberi gelmedi.

Şunu unutmamak gerekir: Makedonya ve Sırbistan’da eski AB kimlik kartları geçerli değil. Bu ülkelerde mutlaka yeni biyometrik kimlik kartı gerekiyor.

Bu nedenle: Eğer pasaportunuz varsa ve işinizi garantiye almak istiyorsanız, AB kimliğinin yanı sıra yanınıza pasaport almakta her zaman fayda var.

Belçika vatandaşlarına bilgi

Konuyla ilgili Facebook sayfasından bilgi veren Brüksel Türk Başkonsolosluğu ise, çifte vatandaşların durumunu şöyle açıkladı:

“İster karayolu, ister havayolu olsun, Çifte vatandaşlığı olanlar sınır kapılarımızda Belçika kimlik kartı ve Türk nüfus cüzdanlarını birlikte göstererek ülkemize giriş yapabilirler. Pasaport şart değildir.

Yalnızca Belçika kimlik kartını gösterip, Türk nüfus cüzdanını ibraz etmediğiniz takdirde ise sınırda “E-Vize” alarak ülkemize giriş yapabilirsiniz.”

Pasaport sürelerini kontrol edin

Türk vatandaşlarının yanlarına mutlaka pasaport almaları gerektiğini hatırlatalım. Sadece kimlikle yolculuk yapamazsınız. Ayrıca pasaportların geçerlilik süresinin en az 6 ay olması isteniyor. (Bu süre Avrupa’da ülkeden ülkeye değişiyor) Tabiki sadece kendi pasaportunuzu değil, sizinle birlikte yolculuk yapacakların da belgelerini ve geçerlilik sürelerini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin