Türkiye’ye arabayla gideceklere önemli tavsiye

15265

Tatil

Okulların yavaş yavaş tatile girmesiyle Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan gidişler başladı. Yetkililer, sınırkapılarında yoğunluk yaşanmaması için önemli tavsiyelerde bulundular.

Bu yıl Avrupa’dan yüzbinlerce vatandaşımız karayolundan Türkiye’nin yolunu tutacak. Bu haftasonu çok sayıda sürücü Türkiye’deki sınır kapılarında bekleniyor. Bütün hazırlıklarını tamamlayan yetkililer, aşırı yoğunluğu engellemek için Avrupa’daki sürücülere çağrıda da bulundular. Konu ile ilgili bilgi veren Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın şunları söyledi:

– Kalabalık gruplar halinde aynı anda yola çıkmayın

– Yola çıkışlar arasında en az 12 saatlik bir aralık olsun ki yoğunluk yaşanmasın

– Bayram nedeniyle kapılardaki yoğunluk Temmuz ayının ikinci haftasında rekor seviyelere çıkabilir

– Kapıkule’de 12 peron ve 26 bilgisayar sistemiyle 8 bin 535’lik araç girişi rekorunu kırmayı hedefliyoruz

-Gurbetçilerimizin hangi günlerde geleceğini tahmin ettiğimiz için buna göre hazırlıklarımız tamam

Bazı sürücülerin cuma günü iş çıkışı hemen yola koyulması ve cumartesi veya pazar günü Türkiye sınırına varması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda büyük sıkıntılar yaşanmıştı. Bütün araçların aynı anda gelmesiyle uzun araç kuyrukları oluşurken sürücüler saatlerce beklemek zorunda kaldılar. Aynı sorunun yaşanmaması için haftasonu yerine Kapıkule ve İpsala gibi sınır kapılarından hafta için geçilmesi tavsiye ediliyor. Yetkililer, örneğin Avrupa’dan pazar günü yola çıkılması durumunda salı veya çarşamba günü rahat bir geçişin mümkün olduğunu her defasında hatırlatıyorlar.

Ayrıca dinlendikten sonra yola çıkmanın daha güvenli olduğunu da unutmamak gerekir. Geçtiğimiz yıllarda bir çok ölümcül kaza uykusuzluktak kaynaklandı.

12 YORUMLAR

  1. Sayın gurbetciler Yollarda büyük capta onarım var Sırbistanda Belgrat – Niş otobanında dilenciler ve sahte altın vesayre satıcıları var Alman plakalı mecedesle yanınıza yaklaşıyor ve otobanda dörlüleri yakıp durmanızı istiyorlar bunlara kanmayın dinlemeyn durmayın NİŞ den sonra iki dağın arasındaki tünelleri gectikten sonra büyük capta yollarda inşat calışmaları var yavaş ve dikkatli olun Bulgaristanda Sofya cevre yolu bozuk cevre yoluna dönerken levfaları iyi takip edin otobanlarda onarımlar var dikkatli gidin levfaları iyi takip edin yerli mümkünse nafakasyonu kullanmayın bazıları proğramı oynamış yoldan sizi cıkarıyor bu cete tekrar size yolu bulmada yardımcı olup para kazanıyor en zor gümrükler Türkiye örneğin Kapıkule cile kapısı olmaya aday yüksek sezonda hic araba yoktu 7 dakikada gectim polis giriş vuruyor gümrükmemuru arabası vardır damgası vuruyor tekrar bir memur bagaja bakıyor arabana stekir serinumarası yapıştırıyor kontrol edildi diye iş biti sanıyorsunuz son cıkışda tekrar sıraya girip stikerdeki seri numarasını okutuyorsunuz herşey tamalanlası icin bende 7 dakka surdu gümrük boşken kalabalık olunca Allah işnizi rast getirsin bu duruma kim dur diyecek Gümrüklrde cile cekerken tebkilerinizi gösterirsiniz gectikten sonra unutursunuz seneye yine aynı olur sessiz kalmaya devam edin cile cekmeyede devam edin Türkiyeden selamlar. Tecrübeli kaptana sormak isdediğiniz bir durum varsa yazabilirsiniz.

  2. Ben Türkiye de yaşıyorum ve araçla Almanya’ya araçla gitmeyi planlıyorum, ücretli yollardan geçerken sorun yaşar mıyım. Hangi yollar ücretli. Nerede konaklamayı tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkürler..

    • Soner bey, öncelikle Almanya’ya gelirken gececeginiz bütün yollar ücretli. ya ülkeye giriste (sinirda) vinyet pulu alip aracinizin camina yapistirmaniz gerekiyor, ya da ücreti otoyol üzerindeki giselerde ödüyorsunuz. Konaklamak icin en rahati, sirbistanin baskenti belgradda otoparki bulunan bir otel olacaktir. Otoyol üzerinde de kalabileceginiz tesis/moteller var ancak biz bu konuda ne yazikki bir öneride bulunamiyoruz, sonucta herkesin beklentisi farkli.

    • omv benzin istasyonlarinda keredi kartiyla ödeyin bulgar viyniyet sirb para hirvat para solavak viyniet austurya viyniyet ve iki tane tünel parasi maribor üzeri vilach toplam ücret 80 euro arasinda benzin 200 euro yakin hiz sinirlarini gecmeyin agir ceza öersiniz

  3. Slm mustafa bey Sırp daki tunel acilmdimi haberin varmı yine o küçük tunellermi kullanılıyor. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı yolculuklar dilerim .sıla yolu sizlerin de çok teşekkür ederim.

  4. Alman kinlogine giris yapa biliyoruzmu aracla. ? Arac kisinin pasaportu var ama sehyat edecek kisinin sadece alman kimligi var, arabayla giriste sorun olurmu

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin