Türkiye’nin Maldivleri’ne bu tarihten itibaren giriş yasak

2059
Salda
Foto:https://saldagolu.gov.tr/

Tatil

Türkiye’nin Maldivleri’ne bu tarihten itibaren giriş yasak

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak bilinen Salda Gölü’nü her yıl yerli ve yabancı binlerce turist ziyaret ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden biri olan Salda Gölü’nü gelecek nesillere taşımak için aldığı önlemlere bir yenisini daha ekledi. 15 Ekim’den itibaren Salda’nın “Beyaz Adalar” olarak adlandırılan bölgesinde göle girmek ve plajı kullanmak yasak olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada, “Doğa harikası gölün hep güzel kalması ve nesiller boyu yaşaması için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

 “Aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik”

Salda’nın korunması için akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulunun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini ifade eden Kurum, şunları kaydetti:

“Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü’nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu alanda oluşuyor. Beyaz Adalar bölgesi, endemik türlere ev sahipliği yapan ve adeta göle rengini veren yapıların kuluçka merkezidir. Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre, 15 Ekim itibarıyla ‘Beyaz Adalar’ kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık.”

Kaynak: https://csb.gov.tr/

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin