Türkiye’nin ilk zeytin ormanı

572
Zeytin Ormanı

Tatil

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 bin fidan dikilerek ilk zeytin ağacı ormanı kuruldu, hedef üç milyon fidan.

Düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Zeytin barıştır, kardeşliktir, sevgidir. Zeytin Dalı, bizim için bugünlerde çok önemli bir semboldür; sevginin, barışın, kardeşliğin temsilidir. Aylan bebekler denizde boğulmasın, Fatma kızımız evinde başına bomba düşerek ölmesin diye zeytin dalı dikmek için buradayız.

Türkiye Cumhuriyeti, milli birlik, beraberlik ile yaptığı çalışmayla bunun sembolü olacak. Zeytin Dalı huzur getirsin, Almanya ile Türk Halkı arasındaki barışı güçlendirsin. Hep birlikte barış için zeytin dalı dikelim, dünya barışı için çalışalım” dedi.

Etkinliğe katılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Almanların ağaçları çok sevdiğini belirterek, “Türkiye’yle beraber kaderinizi daha olumlu hale getirmek için katkıda bulunmak istiyoruz. Ankara’dan buraya gelerek bu toplantıya katılmamanın asıl nedeni, biz Türkiye’yle beraber bu konuda birlikte çalışma isteğine inanmanız için buradayım” diye konuştu.

3 Milyon Fidan projesi, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin 6 milyon 160 bin avroluk finansman ve Alman Uluslararası İşbirliği Kuruluşu GIZ’in desteğiyle gerçekleştirildi. Alman Hükümeti’nin finansman desteğiyle hayata geçen projede, Orman Genel Müdürlüğü, fidanların temininden, dikilecekleri alanın sağlanmasına kadar büyük destekler verdi. Projenin İstanbul bölümünde, Boğazın iki yakasında bulunan Beykoz Belediyesi ile Sarıyer Belediyesi de projeye moral ve lojistik destek sağladı. Gaziantep ilinde yürütülmekte olan ikinci aşama Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destekle sürdürüldü.

Kaynak: www.gantep.bel.tr

Zeytin Ormanı (2)

Zeytin Ormanı

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin