Türkiye’nin gurbetçilerin banka bilgilerini vereceği tarih hala belirsiz

751
banka

Tatil

Türkiye’nin gurbetçilerin banka bilgilerini vereceği tarih hala belirsiz

Yıllardır gündemde olan ülkeler arası “Otomatik Bilgi Paylaşımı” konusu ile ilgili hala kafalarda soru işaretleri var. Bilindiği gibi Türkiye’nin de dahil olduğu bir anlaşma gereği, gurbetçilerin Türkiye’deki banka bilgileri talep olursa Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa veya Avusturya gibi ülkelere aktarılabilecek. Burada Türkiye’deki Hesap sahibinin adı soyadı, ikamet adresi, ikametgahının bulunduğu ülkedeki vergi kimlik numarası, hesabın yıl sonu bakiyesi ve yıl içinde faiz, temettü gibi elde ettiği gelirlerin tutarı bildirilecek. Yani örneğin Almanya’da devlet yardımı alan fakat buna rağmen Türkiye’den kira geliri olup bunu Alman makamlarından gizleyenler tespit edilecek. Ayrıca Türkiye’deki paralar, Almanya’daki vergilendirme prosedürene de etki yapacak.

Farklı açıklamalar kafa karıştırıyor

Uzun süredir banka bilgilerinin aktarılmasının 2020 yılının sorunda başlayacağı ve 2019 yılını kapsayacağı belirtilmişti. Hatta Alman makamarının bu yönde açıklamaları oldu. Ancak kısa süre önce Türkiye bir bilgilendirme rehberi yayınladı. Bu rehberde 2019 yılının banka bilgilerinin 2020’de paylaşılacağı ülkeler arasında Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya yok. (Buradan okuyabilirsiniz: https://www.turizmavrupa.com/turkiyenin-banka-bilgilerini-gonderecegi-ulkeler-aciklandi/)

Bu ülkelerle paylaşımın ne zaman başlayacağı net olarak belirtilmiyor. Bu nedenle vatandaşların kafası iyice karıştı. İnsanlar kime inanacağına karar veremiyor.

2020’den sonra başlayacak

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu konuyla ilgili sık sık açıklamalr yaparak vatandaşları bilgilendiriyor. Yeneroğlu son basın açıklamasında da bilgilerin 2020 yılından sonraki yıllarda paylaşımla ihtimalinin yüksek olduğunu bildirdi. Yani örneğin Almanya’da yaşayan bir vatandaşımızın 2020 yılındaki Türkiye’deki banka bilgileri büyük ihtimalle 2021 yılında paylaşılmaya başlanacak. Geriye dönük bir bilgi paylaşımı olmayacak.

Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz:

“Otomatik Bilgi Paylaşımı konusunda, yurt dışında yaşayan ve ülkemizde hesabı bulunan vatandaşlarımızla ilgili olarak daha önceden defaatle basın açıklaması yapmıştık. Bu basın açıklamalarımızın sonuncusunu da[1] 18 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirmiştik. Basın açıklamalarımızın içeriğinde, hükümetin ısrarla vatandaşlarımızı bilgilendirmediğini dile getirmiştik. Yapmış olduğumuz bu uyarıların neticesinde Maliye Bakanlığı nezdinde olan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 25 Ağustos 2020 tarihinde “Finans Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Bilgilendirme Rehberi”[2] adı altında yazılı bir açıklama yapılmıştır. Bu açıklama nedeniyle uyarılarımızı dikkate alan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Otomatik Bilgi Paylaşımı, daha önceden Norveç ve Letonya ile başlamış bulunmakta idi. Yine sözleşmenin Ek3’ünde belirtilen ülkelerden karşılıklılığı sağlanan ülkeler ile -Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya ve Belçika hariç- otomatik bilgi paylaşımı da 2019 yılına ilişkin bilgilerin 2020 yılı itibariyle gönderileceği ifade edilmiştir. Bu tarihlerden önceki yıllara ilişkin otomatik bilgi değişiminin yapılmayacağı da açıklanmıştır.

Yukarıda adı geçen ve vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde yaşadığı ülkeler, 2019 yılına ilişkin bilgilerin değişimi konusunda 2020 yılı bilgi değişimi takvimine alınmamıştır. Ancak 2020 yılından sonraki yıllarda, yukarıda zikrettiğimiz ülkelerden bir bilgi paylaşımı yapılmayacağı şeklinde bir çıkarımda bulunmak mümkün değildir. Aksine söz konusu antlaşma çerçevesinde, bilgilerin otomatik olarak değişimi konusunda ileriki yıllarda bilgi değişiminin yapılması kuvvetle muhtemeldir.

Daha önceki açıklamalarımızda da belirttiğimiz gibi, vatandaşlarımızın bu sürece hazırlanması, bilgilendirici ve tedbir alıcı çalışmaların yapılması için vatandaşlarımızın otomatik bilgi paylaşımı başlamadan 2 yıl önce ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi gerekliliği devam etmektedir.

[1] https://www.mustafayeneroglu.com/yurtdisinda-yasayan-vatandaslarimiz-otomatik-bilgi-paylasimi-hususunda-acilen-bilgilendirilmelidir/

[2] https://gib.gov.tr/sites/default/files/uluslararasi_mevzuat/Finansal_Hesap_Bilgilerinin_Rehberi.pdf

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin