Türkiye’den sigara getirenler Bulgaristan’a takılıyor

15530
sigara

Tatil

Türkiye’ye karayolundan yolculuk yapanlar geçtikleri ülkelerin gümrük kurallarını önceden incelemediği için sınırda sorun yaşıyor. Bulgaristan’daki sigara sınırına dikkat. Detaylar haberde…

Avrupa’da her ülkenin gümrük kuralları farklı. İster nakit para olsun, ister altın veya elektronik eşya, değişik sınırlarla karşılaşıyorsunuz. Sürücüler en büyük sıkıntıyı yanlarındaki sigara miktarı nedeniyle yaşıyorlar. Örneğin Bulgar makamları sadece 2 paket (40 adet) sigara girişine müsaade ediyorlar. Bu sınıra uymayanlara para cezası kesiliyor.

Sofya’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin bildirdiğine göre yolcu beraberinde vergisiz olarak Bulgaristan’a sokulabilecek ürünler şunlar:

* %22 ve üzeri alkollü içecek 1 litre veya 2 litre şarap,

* 500 gr kahve veya kahve özü

* 100 gr çay veya 40 gr çay özü

* 50 gr parfüm ve 250 gr eau de toilette

* tedavi amaçlı ilaçlar

Bulgaristan’a giriş ve çıkış yapan yabancı ülke vatandaşları beyan etmeleri şartıyla sınırsız miktarda para ithal veya ihraç edebilir. Bulgaristan’a giriş ve çıkışta üzerinde 10.000 Euro’ya kadar (örneğin 9.999 Euro) veya karşılığı başka yabancı para bulunan vatandaşlarımızın yazılı beyanda bulunmalarına gerek yoktur.

Vatandaşlarımızın takı olarak üzerinde bulundurdukları ziynet eşyaları dahil aşağıda belirtilen altın, platin, gümüş ile diğer değerli taş ve madenlerin Bulgaristan’a giriş ve çıkışta gümrüklerde “yazılı” olarak beyan edilmesi gerekmektedir:

* 37 gramın üzerindeki işlenmiş/işlenmemiş madeni para olarak altın ve platin,

* Vatandaşlarımızın takı olarak üzerlerinde bulundurdukları dahil, 60 gramın üzerindeki altın ve platin alaşımlı aksesuarlar,

* 300 gramın üzerindeki işlenmemiş/yarı işlenmiş veya gümüş oranı fark etmeksizin madeni para şeklindeki gümüş alaşımlı takı ve aksesuarlar,

* Yukarıda sayılan mücevherat arasında yer almayan diğer değerli taş ve madenler.

 

 

1 YORUM

  1. Merhabalar
    Benim sorum altin aldigimiz surece nerde ve nasil beyan edecegiz? Arti kac gramma kadar beyan edildigi surece getirme sansimiz var,turkiyede servikat alindigi surece vergisini ödedigimiz takdirde yine bulgaristan sorun yapiyormu??
    Cevabiniz icin simden tesekur ederim
    Saygilar

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin