Türkiye’den dönüşte gümrük kontrolünde en çok bu soru soruluyor

1180
gümrük

Tatil

Türkiye’den dönüşte gümrük kontrolünde en çok bu soru soruluyor

Türkiye’den Avrupa’ya karayoluyla dönenler, geçtikleri ülkelerde sıkı gümrük kontrollerinden geçiyorlar. Geçtiğimiz günlerde yaşadığı ülkeye dönenlerin aktardığına göre gümrük kontrolleri normalden daha uzun sürüyor. Özellikle Bulgaristan ve Macaristan’da araçlar didik didik aranıyor. Çalışmalar nedeniyle araç geçişleri daha uzun sürüyor.

Sigara sınırlamasına dikkat

Yolcuların aktardığına göre gümrük kontrolleri sırasında yolcuların en sık karşılaştığı soru şu “Yanınızda ne kadar sigara var?”. Bilindiği gibi bir çok ülkede yolcu başına bir karton sigaraya izin veriliyor. Ancak Bulgaristan ve Macaristan’da bu sınır farklı. Bu ülkelerde yolcu başına sadece 2 paket sigaraya izin var. Bunun üzerindeki miktarda sorun yaşıyor ve ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Ceza ödeniyor

Bu nedenle sürücülerin yanına fazla sigara almaması tavsiye ediliyor. AKsi taktirde hem sigaradan oluyorsunuz, hem de para cezası ödüyorsunuz. Sınır geçişlerinde dikkat çeken başka bir nokta ise Bulgaristan ile ilgili. Bu ülkede ne yazık ki yeterli sayıda peron açılmıyor. Bu nedenle işlem gören araç sayısı çok az olduğundan sürücüler uzun süre sırada beklemek zorunda kalıyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin