Türkiye’den dönenlere 14 gün karantina şoku

1559
karantina

Tatil

Türkiye’den dönenlere 14 gün karantina şoku

Artık yılan hikayesine dönen Almanya’daki karantina uygulamasında dün yayınlanan bir düzenleme, çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde şaşkınlık yarattı. Çünkü eyalette uzun süredir Türkiye’den dönenlere karantina uygulanmayacağı görüşü hakimdi. Karantina uygulamasının üçüncü ülkelerden gelen herkese genel olarak uygulanamayacağına yönelik bir mahkeme kararı vardı. Ancak Eyalet hükümetinin dün (21.06.2020) yenileyerek yayınladığı düzenlemede bugünden (22.06.2020) itibaren riskli bölgelerden gelenlerin 14 gün karantinaya alıncağı belirtiliyor. Yani kişi bu sürede ne işe gidebiliyor, ne de dışardan birisiyle görüşebiliyor.

Sağlık Dairesi haberdar edilmeli

Bu durum, şu an Türkiye’de olan veya Türkiye’ye seyahat etmeye hazırlananlarda şok etkisi yarattı. Herkes sosyal medyada “şimdi ne olacak?” diye birbirine sormaya başladı. Düzenlemeye göre riskli olarak görülen bir ülkeden dönenler (örneğin Türkiye) kendiliğinden 14 gün evinde kalmalı ve sağlık dairesini o ülkeden geldiğinden haberdar etmeli. Bu yapmayanlar veya geç yapanlar suç işlemiş sayılıyorlar. Bir çok eyalette de bu suçun para cezası var.

Kimse bunu size söylemek zorunda değil

Diğer eyaletlerde yaşayan bir çok kişi “Ben kısa süre önce Türkiye’den döndüm, karantina yok” şeklinde yorumlar yazıyorlar ve diğerlerinin kafasını karıştırıyorlar. Şunu tekrar hatırlatmak istiyoruz: Kimse size örneğin havalimanında “Şimdi eve gidip karantina altında kalmanız gerekiyor” demek zorunda değil. Zaten bu genel olarak yapılmıyorda. Bu genel bir kural olduğu için kişi bunu kendiliğinden yapmak zorunda. Yapmadığı tespit edilenin para cezası alma ihtimali var. Bazı eyaletlerde bu ceza 25 bin Euro’ya kadar yükselebiliyor.

Sadece test yaptıranlar karantinada kalmak zorunda değil

Düzenlemeye göre sadece virüs taşımadığını gösteren test yaptıranlar 14 gün karantina altına alınmak zorunda değil.

Düzenleme yenilendi

Düzenlemenin yenilenmiş halini buradan okuyabilirsiniz:

https://www.mags.nrw/sites/default/files/asset/document/200621_fassung_coronaeinrvo_ab_22.06.2020.pdf

karantina

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin