Türkiye’den dönenler mecburi 5 gün karantinada kalacak

1803
karantina

Tatil

Türkiye’den dönenler mecburi 5 gün karantinada kalacak

Koronavirüs salgını başladığından buyana kurallar ve uygulamalar sürekli değişiyor. Özellikle test ve karantina konusunda yapılan değişiklikler halkın kafasını karıştırdı ve ülkeler arası seyahat edenlerin işini zorlaştırdı. Bu konuda en çok sıkıntının yaşandığı ülke Almanya oldu. Ülkede Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın riskli bölgelerden geleceklere yönelik uygulamada değişikliğe gitmek istediklerini duyurdu.

En erken 5 gün sonra yapabilecek

Basında yer alan haberlere göre Almanya riskli bölgelerden gelenlerin hemen test edilmesini istemiyor. Bunun yerine gelen yolcu en erken 5 gün sonra Almanya’da test edilecek ve bu süre içinde karantinada kalacak. Kişinin test sonucu negatif çıkarsa karantina sona erecek.

Eylül ortasında başlayacak

Bu uygulama okul tatilleri sonra erdikten sonra hayata geçecek. Bu da en erken Eylül ortası oluyor. Çünkü ülkede okul tatillerinin en son bittiği eyalet Baden Württemberg. Bu uygulamanın Türkiye’den dönenler için de geçerli olup olmayacağı henüz kesinleşmedi. Eğer Almanya Türkiye için bir istisna yapmazsa dönen herkes 5 gün karantinada kalacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin