Türkiye’den döneceklere evrak uyarısı

610
evrak

Tatil

Türkiye’den döneceklere evrak uyarısı

Türkiye’den Avrupa’ya otomobille dönenler sınır kapılarında uzun bekleme süreleri ile karşılaşıyorlar. Sınır kapılarında sorun yaşamak istemeyenlerin, yola çıkmadan önce evraklarını kontrol etmesi tavsiye ediliyor. Özellikle Bulgaristan ve Macaristan’da sıkı kontroller yapıldığından zaman kaybı büyük oluyor. Yolcuların AB kimliği ve pasaportları inceleniyor. Süresi geçmiş AB oturum izni veya evrak süresi nedeniyle sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle yolcuların bu unsurları zamanlıca kontrol etmesinde fayda var. Sınır kapısında bir eksik olduğunun anlaşılması halinde ülkeye giremeyebilir veya uzun ve zahmetli işlemler yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

Zarar gören evraklar sorun oluyor

Yolcuların AB’ye girişte yaşadığı bir başka sorun da zarar görmüş evraklarla ilgili oluyor. Örneğin eskimiş ve zarar görmüş bir pasaport kabul edilmeyebilir. Bu nedenle henüz daha yola çıkmadan yeni pasaport çıkarttırılması öneriliyor.

Hepsini teker teker kontrol edin

Sürücüler ayrıca sınır kapılarındaki kontroller sonrası görevliden evrakları geri aldıktan sonra teker teker hepsini gözden geçirmeliler. Özellikle kalabalık ailelerde bir pasaport /kimlik veya oturum kartı eksik geri verilmiş olabiliyor. Bunu hemen fark ederseniz duruma müdahale edip isteyebilirsiniz. Fakat yola koyulduktan sonra fark ettiğinizde hem geri dönmek zorunda kalacaksınız, hem de kaybolan evrağı bulmanız zaman alacaktır.

(A)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin