Türkiye’den bal getirenlere uyarı: Alman gümrüğü ne zaman el koyuyor?

1815
Alman
Foto:Zoll

Tatil

Türkiye’den bal getirenlere uyarı:  Alman gümrüğü ne zaman el koyuyor?

Türkiye’den Avrupa’ya seyahat edenlerin yanında getirdiği ürünler sık sık gümrük kontrollerine takılıyor. Örneğin gümrük kontrolünde el konulan ürünler hem imha ediliyor, hem de yolculara para cezası kesiliyor. Bu konuda katı kurallar uygulayan ülkelerin başında Almanya geliyor. Alman yetkililer, havalimanlarında olduğu gibi otoyollarda da araçlarda arama yapıyorlar. Nürnberg yakınında yapılan rutin kontrolde bir araçta bulunan ballara el konuldu. Alman gümrüğü konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Almanya’ya petek bal sokmanın yasak olduğuna dikkat çekti. Sadece gerekli izin belgesi bulunanların petek bal getirmesine izin veriliyor.

2 kiloya kadar izin var

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için petekli balların girişine izin verilmiyor. Ancak yolcuların peteksiz bal getirmesi serbest. Verilen bilgiye göre bir yolcu 2 kiloya kadar sıvı veya katı bal getirebiliyor. Bu arada balın haricinde et, salam, peynir ve yumurta da yasaklı ürünler arasında.

Hepsine el konuldu

Kontrole takılan aracın ticari amaçlı 170 kilo petek bal taşıdığına ve bunların hepsine el konulduğu bildirildi. Yetkililer, balın yanı sıra araçta bulunan halı, saat ve kıyafete de el koydular. 52 yaşındaki araç sürücüsü hakkında yasal işlem başlatıldı.

bal
Foto:Zoll

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin