Türkiye’den altın takı getiren yanıyor

2454
altın

Tatil

Türkiye’den Avrupa’da yaşadıǧı ülkeye altın takı getiren yolcular gümrük kontrolüne yakalanınca yüzlerce Euro ceza ödemek zorunda kalıyor.

Çok sayıda yolcu Türkiye’den getirdiǧi altın kolye, bilezik veya kemer gibi deǧerli takıları kaçak yollardan gümrükten geçirmeye çalışırken yakayı ele veriyor. Normalde gümrük bedeli ödenmesi gereken takılar nedeniyle yolculara yüksek miktarda para cezası kesiliyor. Son olarak Almanya’nın Bremen Havaalanı‘nda Türkiye’den gelen bir kadın yolcunun üzerinden 5600 Euro deǧerinde altın çıktı.
Alman gümrük yetkilileri, yolcunun bu takıları gümrük bürosuna bildirmeden geçiş yapmaya çalıştıǧını ve bu nedenle hakkında yasal işlem başlatıldıǧını bildirdi. 68 yaşındaki kadın yolcu şimdi gümrük bedelinin yanı sıra bir de para ceyası ödemek zorunda kalacak.

Altının yanı sıra yurtdışından pahalı eşya getirenin de başı aǧrıyor. Örneǧin Düsseldorf Havaalanı‘nda Moskova’dan gelen bir yolcuyu durduran gümrük memurları, bavulunda arama yaptılar. Bavuldan 800 Euro deǧerinde bir şal ile 5600 Euro’luk bir kadın el çantası çıktı. Eşyaların faturalarını da bavulda bulan memurlar yolcu hakkında işlem başlattılar.

Verilen bilgiye göre 67 yaşındaki yolcu gümrüǧe tabi eşya beyan edilmesi gerekmeyen „Yeşil kapıdan“ çıkış yapmak isterken durduruldu. Yurtdışında yaşayan yolcu ancak 1530 Euro ödeyerek yoluna devam edebildi. Yetkililer, deǧeri 430 Euro’yu aşan eşyaların gümrüǧe bildirilmesi gerektiǧini hatırlattılar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin