Türkiye’den 60 bin Euro’luk altın getirdi

8928
altın2

Tatil

İstanbul’dan Stuttgart’a uçan bir yolcunun el bagajından çıkan altın miktarı şaşırttı. 60 bin Euro değerindeki takılar yolcunun başına bela oldu.

Avrupa’daki havaalanlarındaki gümrük memurlarının Türkiye’den gelen uçaklarda daha sıkı arama yapmasına aslında hiç şaşırmamak gerekir. Neredeyse her uçakta bir yolcunun üzerinden ya fazla para ya da altın çıkıyor. Bunun son örneği Almanya’nın Stuttgart Havalimanı’nda yaşandı. İstanbul’dan bu şehire uçan yolcu gümrük memurları tarafından durduruldu. Üzerinde gümrüğe bildirmesi gereken herhangi bir eşya olmadığını iddia eden yolcunun el çantasından tam 3 kilo altın çıktı.

Gümrükten verilen bilgiye göre altın takıların değeri 60 bin Euro’yu buluyor. Bu işin ticaretini yaptığı anlaşılan kişi “Altınları bildirmem gerektiğini bilmiyordum” diye kendini savundu. İşin ilginç tarafı, yolcunun üzerinde altınları gümrüğe bildirmek üzere önceden doldurulmuş bir belge de bulundu. Bu belgeyi kapıdan geçiş yapmadan önce görevlilere vermiş olsaydı veya sözlü olarak bile bildirimde bulunsaydı kurallara uymuş olacaktı. Ancak kişinin buna rağmen altınları neden bildirmediği anlaşılamadı.

Yetkililer, yolcunun şimdi yüksek miktarda para cezası ve vergi ödeyeceğini açıkladılar.

 
YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin