Türkiye’de yapılan testler Almanya’da geçerli olmayacak mı?

699
testler

Tatil

Türkiye’de yapılan testler Almanya’da geçerli olmayacak mı?

Almanya’da artış gösteren korona vakaları yetkilileri harekete geçirdi. İkinci virüs dalgasının ülkeyi etkisi altına almaması için yeni önlemler alınacak. Dün sağlık bakanlarının yaptığı görüşmeler sonrası ülkeye riskli bölgeden dönen herkesin test yaptırması konusu konuşuldu. Plana göre artık havalimanlarında her yolcu test edilecek.

Türkiye’den alanlar ne olacak?

Ancak herkese Almanya’da test zorunluluğunun getirilmesi durumunda Türkiye’de yaptırılan testlerin ne olacağı merak konusu. Eğer Almanya bu testleri kabul etmezse, her yolcu havalimanına indikten sonra test yaptırıp bu test sonucunu beklemek zorunda kalacak. Bazı sağlık uzmanları, hem yurtdışında hem de Almanya’daki havalimanında yapılacak testlerin bile yetersiz kalacağı görüşündeler. Örneğin yurtdışında test yaptıran ve virüs taşımadığı kesinleşen bir yolcu uçakta virüs kaparsa ne olacak? Ayrıca Almanya’ya indikten sonra havalimanında test yaptıran bir kişide bile virüsün sıcağı sıcağına hemen tespit edilemeyeceği, bu testin aradan belirli br zaman geçtikten sonra yapılması talep ediliyor.

Konuyu bugün görüşecekler

Basında yer alan haberlere göre sağlık bakanları henüz net bir karar almadılar. Detayların yarın (cuma) yapılacak görüşmeler sonrası kesinleşmesi bekleniyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin