Türkiye’de tüketilen domates biber ve salatalığın ne kadarı zehirli çıktı

337
Türkiye'de tüketilen

Tatil

Greenpeace Akdeniz’in raporuna göre, Türkiye’de tüketilen domates yeşil biber ve salatalığın yüzde 15’inin zehirli olduğu bildirildi. Ağustos, Ekim ve Kasım aylarında Türkiye’de faaliyet gösteren beş büyük market ve bir semt pazarından alınan 30’ar adet domates, yeşil biber ve salatalık olmak üzere toplam 90 örnek incelendi. Araştırma sonucunda örnek olarak toplanan sebzelerde ürünlerde kullanılması yasak pestisit kalıntısı tespit edildi. 

Türkiye’de tüketilen domates biber ve salatalık incelendi

Greenpeace Akdeniz adına Gıda Mühendisi Dr. Bülent Şık tarafından kaleme alınan raporda, 90 örneğin yarısında (yüzde 52) hormonal sistem üzerinde etkili bir ya da birden fazla sayıda pestisit kalıntısı tespit edildiği duyuruldu.

Marketler daha riskli

Rapora göre; marketlerden alınan örneklerin pestisit kalıntıları açısından pazarlardan alınan örneklere kıyasla yüzde 14 farkla daha fazla risk içerdiği görüldü.

Sonbahar aylarından pestisit daha fazla

Ağustos ayında alınan örneklerin hiçbirinde 5 ve 5’ten fazla pestisit kalıntısı içeren örnek tespit edilmedi. Ekim ayında alınan 30 örneğin 4’te 1’inde; Kasım ayında alınan 30 adet örneğin ise yaklaşık yarısında 5 ve 5’ten fazla pestisit kalıntısına rastlandı.

Bir biberde 14 adet farklı pestisit 

Kasım ayında sadece bir yeşil biber örneğinde tam 14 adet farklı pestisit kalıntısı bulundu. Bir pestisitin tek başına sahip olduğu toksik etki diğer pestisitlerle bir arada olduğunda “kokteyl etkisi” denen daha fazla olumsuz etkiye sahip olabiliyor

Türkiye’de tüketilen 90 ürünün yüzde 77’sindeki pestisit

Greenpeace 2016 yılında pestisitleri sağlığa etkilerine göre sınıflandırarak bir “Kara Liste” hazırlamıştı. Yeni araştırmada incelenen 90 ürünün yüzde 77’sindeki pestisit kalıntılarının “Kara Liste”deki memelilere toksisite ve çevresel toksisite içinde yer alan kriterlerin birine ya da birkaçına aykırı olduğu tespit edildi.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin