Türkiye’de sigara satın alan gurbetçiler yanlış bilgilendiriliyor

2154
sigara

Tatil

Yurtdışında yaşayan bir çok kişi Türkiye’den izin dönüşü yanında sigara da getiriyor. Sigarayı Türkiye’de gümrükteki duty free shoptan almak daha hesaplı. Ancak burada çalışan personelin yolcuları yanlış bilgilendirmesi daha sonra pahalıya patlıyor. Yolcu hem sigarasından oluyor, hem de yaşadığı ülkede para cezası ödemek zorunda kalıyor.

Sigara miktarını unutmayın

Avrupa’da her ülkenin kendine göre farklı sigara gümrük kuralları var. Bir çoğunda yolcu Avrupa Birliği ülkeleri dışından yanında sadece 1 karton getirebilir. Bundan fazlasını getiren bunu gümrüğe bildirmek ve vergisini ödemek zorunda. Hatta fazlasını getirip bunu saklarsanız ve yakalanırsanız ceza ödüyorsunuz. Üstelik Macaristan veya Bulgaristan gibi ülkelerde sınır daha da sıkı. Burada kişi başına sadece 2 adet paket getirebilirsiniz. Yani 1 karton değil!

Yanlış bilgi veriliyor

Türkiye’deki gümrük satış noktaları ve havalimanlarındaki duty free shoplarda 1 karton sigara satın alan yolculara zaman zaman kasada şu bilgi veriliyor „Yanınızda 3 karton sigarayla çıkış yapabilirsiniz. Yani daha sigara satın alma hakkınız var. Bundan neden faydalanmıyorsunuz?“. İlk bakışta görevli elbette doğru bilgi veriyor. Türkiye’den çıkışta kişi başına yanınızda 3 karton sigara taşıyabilirsiniz. Ancak görevli size en önemli bilgiyi vermiyor. O da gideceğiniz ülkenin 3 karton sigaraya izin vermediği gerçeği. Görevlinin bunu bilmemesi imkansız, eğer bilmiyorsa da bunu öğrenmek ve insanları doğru bilgilendirmek zorunda. Ancak anlaşılan onlara daha fazla satış yapmaları için bu hatalı bilgi söyletiliyor.

Şimdi ceza ödemek zorundasınız

Örneğin Türkiye’den 3 karton sigara satın alan bir kişi Almanya’ya uçtuğunda gümrüğe yakalanırsa memur ona şunu söyleyecektir: Kişi başına sadece 1 karton hakkınız vardı ancak siz 2 karton fazladan getirmişsiniz. Şimdi ceza ödemek zorundasınız“.

Hatta fazla sigarayı kaçak ülkeye sokmak istediği için fazladan olan sigaralara el bile konabilir. Konmasa bile zaten ödeyeceğiniz ceza ile sigaraya kat kat fazla para ödemiş olacaksınız.

Bu nedenle Türkiye’de alışveriş yaparken bu ilgiye dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin