Türkiye’de koronavirüs vakaları ve ölümler söylenenden çok daha fazla

2763
Koronavirüs

Tatil

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayılıyor. Ancak ölen ve virüse yakalananlarla ilgili sayıların açıklanandan çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Deutsche Welle’nin (DW) Türkiye’deki sağlık sektöründe yaptığı araştırma oldukça endişe verici bilgileri gündeme getirdi. DW’nin hekimlerle yaptığı görüşme sonrası yaptığı habere göre sayının şu an hala düşük gösterilmesinin nedenleri şunlar:

1- Şüpheli herkese test yapılmıyor.

2 – Yapılsa bile test sonucu gelene kadar hasta hayatını kaybettiği için ölüm raporunda Covid-19 yazmıyor. Böylece gerçek sayılar resmi tabloda görünmüyor.

Ayrıca şu an Türkiye’deki en büyük tehlike ise sağlık personelinin yakında yetersiz kalacak olması. Her gün yüzlerce hastayla temas eden sağlık çalışanlarının durumu alarm veriyor. Sağlık çalışanları, “Bir hafta sonra hastalara bakacak doktor kalmayacak” diye uyarıyor.

Türkiye’de farklı illerde görev yapan doktorlarla görüşen DW şu bilgileri aktardı:

“İzmir’de bir kamu hastanesinde görev yapan bir hekim, Koronavirüs (Covid-19) şüphesiyle tedavi gören ve hayatını kaybedenlerin sayısında büyük artış olduğunu söylüyor. Ancak çoğuna test yapılmadığı için Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı sayılar içinde bu vakalar yok. Hayatını kaybedenlerin ölüm raporlarına “solunum yetmezliği” yazıldığını söyleyen hekim, “Hepimiz biliyoruz koronadan öldüğünü” diyor. Kesin tanı olmayınca kayıtlara da Covid-19 yazılamıyor ama defin işlemleri temkinli bir şekilde, sessiz sedasız yapılıyor.”

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz: https://www.dw.com/tr/bir-hafta-sonra-doktor-bulamayabiliriz/a-52924342?fbclid=IwAR1jUQIYnEU4VfxeU2UmgtHeeWCQrtE1cvc7kOjuWxVPDItCgkwJIAiDdng

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin