Türkiye’de konaklama vergisi ne kadar oldu?

553
Türkiye

Tatil

Türkiye’de son dönemde devlet ile turizmcileri karşı karşıya getiren konaklama vergisinde başa dönüldü.  Bir önceki tasarıda belirlenen gecelik konaklama vergisinin turizmi olumsuz etkileyeceği yönünde açıklamalarda bulunan turizmcilerin önerileri dikkate alındı.  Mevcut teklifte kademeli olması öngörülen konaklama vergisinin ilk haline döneceği yani fiyat üzerinden yüzde 2 vergi alınması planlanıyor.

Türkiye’de 5 yıldızlı otellerde 18 TL vergi alınacaktı

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda TBMM’ye sevk edilen bir önceki tasarıda vergi konaklanılan tesisin yıldız sayısına göre değişiyordu. Tasarıya göre; Türkiye’de 12 yaşından büyük herkesin vergiye tabi olması planlanan tasarıda,  5 yıldızlı bir otelde tatil yapan bir kişiden günlük 18 TL vergi alınması planlanıyordu. 

İlk yıl yüzde 1 vergi

Tasarının kamuoyuna yansımasının ardından Türkiye’de turizmcilerden ardarda tepkiler geldi. Sektörden gelen itirazları dikkate alan hükümet yetkilileri, konaklama vergisinde ilk haline dönülmesinin yolunu açtı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyon’da maktu vergi olarak değiştirilen konaklama vergisi, Genel Kurul’da verilecek önergeyle değiştirilerek, yasa teklifinin ilk halinde olduğu gibi 2020 yılında yüzde 1, 2021 yılında ise yüzde 2 olarak uygulanacak.

otel1 (1)

Tasarının ilk hali

Tasarının ilk hali yapılan düzenlemeyle  5 yıldızlı otel ve tatil köyleri ile butik otel ve özel konaklama tesislerinde kalanlar için günlük 18 TL vergi öngörüyordu. Bu vergi 4 yıldızlı otellerde 12 TL, 3 yıldızlı otel ve belediye belgeli konaklama tesislerinde 9 TL, 1 ve 2 yıldızlı otel, pansiyon, motel, apart hotel ve kampinglerde ise 6 TL olarak belirlenmişti.

(HS)

Bir önceki haberi buradan okuyabilirsiniz

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin