Türkiye’de kaç kişi korona virüsüne yakalandı?

176
korona

Tatil

Dünya genelinde 417 bin 698 kişinin yakalandığı yeni tip korona virüsten (Covid-19) şimdiye kadar yaşamını yitirenlerin sayısı 18 bin 614’e ulaşırken, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Türkiye’deki yeni rakamları açıkladı: vaka sayısı bin 872, can kaybı 44.

195 ülke vatandaşının her gün “Kaç kişi?” sorusunu sorduğunu belirterek, kayıplar verilse de Türkiye için geç olmadığına dikkat çeken Bakan Koca, tedbirlerin uygulanması gerektiğini yineledi. Sağlık Bakanı Koca, resmi Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: “Kaç kişi? 195 ülkede her gün bu soruluyor. Kayıplar versek de Türkiye için geç değil. Tedbir, artışın önünü kesebilir. SON 24 SAATTE toplam 3.952 test yapıldı. 343 yeni tanı var. 7 hastamızı kaybettik. Biri KOAH hastasıydı. Altısı ileri yaştaydı. Aldığımız tedbir kadar güçlüyüz.”

Koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri de paylaşan Bakan Koca aşı, solunum cihazları, sağlık çalışanlarının şartları, 65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağı gibi konularda da açıklamalarda bulundu:

Koronavirüs aşısı

“Bakanlığımızın Aşı Enstitüsü, bilim dünyamızın COVID-19’a karşı aşı geliştirmesi için  harekete geçti. Umut verici her bilimsel çabayı destekleyeceğiz. Maliye Bakanlığımız FON oluşturmaya hazır.”

Solunum cihazı

“Solunum cihazı, dünyanın bu salgında en çok ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemelerden biri oldu. Türkiye, olası bir durumda eksikliğini yaşamayalım diye yerli cihaz için seri üretime başlıyor.”

Sağlık çalışanlarının şartları

“Sağlık çalışanlarımızın maddi koşullarını daha iyi hale getirmek için harekete geçtik. Cumhurbaşkanımıza ve Maliye Bakanımıza bu konudaki hassasiyetleri için teşekkür ediyorum. Bir önemli gelişme daha: 32.000 sağlık profesyonelini işe alıyoruz.”

65 yaş üstündeki vatandaşlara çağrı

“Büyüklerimize seslenmek istiyorum: Bu toplumun sizin hayat tecrübenize ihtiyacı var. Evlatlarınızın vereceğiniz tavsiyelere ihtiyacı var. Torunlarınızın sevgi ve ilginize ihtiyacı var. Bunları hastayken yapamazsınız. Hayatınızı riske atmayın. Tedbirlere uyun.” Hayat eve sığar.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin