Türkiye’de günlük vaka sayısı yeniden bin 500’ün altında

96
vaka
Foto: www.saglik.gov.tr

Tatil

Türkiye’de günlük vaka sayısı yeniden bin 500’ün altında

Son dönemde yeniden yükselen rakamlarla bir kez daha tedbir alınmasına neden olan Koronavirüs salgınında, vaka sayısı günlük bin 500’ün altına indi.

Her gün maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda vatandaşları uyarmayı sürdüren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın sosyal medyadan yayınladığı günlük Koronavirüs tablosuna göre; 17 Haziran’da 52 bin 901 test yapıldı, bin 429’u pozitif çıktı. 19 vatandaş yaşamını kaybetti. Bin 261 hasta da iyileşme kaydetti. Son verilerin eklenmesiyle Türkiye’de uygulanan test sayısı 2 milyon 773 bin 904’e, toplam vaka sayısı 182 bin 727’ye ulaştı. Bugüne kadar 4 bin 861 kişi hayatını yitirdi. 745 hasta yoğun bakımda, 306 hasta solunum desteğine bağlı olarak tedavi görüyor. 154 bin 640 kişi de Koronavirüsle mücadeleyi kazandı.

korona

Yeni iyileşen hasta sayısı, yeni vaka sayısından daha az

Bakan Koca’nın günlük bilgileri değerlendirmesi şöyle oldu: “Günlük yeni vaka sayımızda, dün, bir önceki güne göre 125 azalma olmuştu. Bugün durum durağan. Yeni iyileşen hasta sayımız, şu an yeni vaka sayısından daha az. Tedbirlerle vaka sayısını ve riski azaltmalıyız.”

“Büyüklerimizin hastalıktan korunmaları başarıyı artırdı”

Öte yandan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı, şu açıklamalarda bulundu:

“Salgının başlangıcında yoğun bakımdakilerin yüzde 53’ü vefat ediyordu. Oran şimdi yüzde 2’ye düştü. Büyüklerimizin hastalıktan korunmaları başarıyı artırdı. Onları koruyamazsak kitlesel iyileşmeden söz edemeyiz. Bunun bedelini üstlenmeye kim hazır olabilir? Tedbir almamak bedel almaktır.”

“Bu mücadeleyi hayatın devamlılığı içinde vermeliyiz. İstikrarlı adımlarla, normalleşmeyi her yönüyle iyileşme sürecine çevirebiliriz. Bunun koşulu, sosyal hayatın bu dönemde belirli prensiplere sadık olmasıdır. Son günlerde vaka sayımızdaki artışlar sürece intibakla ilgilidir.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin