Türkiye’de geçen yıl kaç kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi?

129
Türkiye’de geçen

Tatil

Türkiye’de son 10 yılda karayollarına yapılan yatırımlar sürüş konforunu arttırırken, kaza sayılarında da artış yaşandığı istatistiklere yansıdı. Türkiye genelinde 2009 yılında toplam 299 bin 784 trafik kazası yaşanırken, bu rakam 2019 yılında 418 bin 488’e yükseldi. Türkiye’de geçen yıl meydana gelen trafik kazalarında toplam 2 bin 524 kişi hayatını kaybetti. 

Türkiye’de geçen yıl en çok sürücü hatasından kaza meydana geldi

Türkiye’de son 10 yılda karayolları standartları yükselse de ölümlü kazalarda en çok kusur sürücüler tarafından işlendi. 2019 yılında sürücü hatasından kaynaklı 179 bin 751 ölümlü yada yaralamalı trafik kazası gerçekleşti. Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında yol kusurundan kaynaklı 1.043 kaza meydana geldi. En çok ölümlü yada yaralamalı kaza yandan çarpma sonucu meydana gelen kazalarda yaşandı. Geçtiğimiz yıl 52 bin 466 adet yandan çarpma sonucu ölümlü yada yaralamalı trafik kazası yaşandı.    

Hızlı araç kullanmak kaza sebebi

Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında sürücülerin araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamaktan kaynaklı 70 bin 042 ölümlü yada  yaralamalı trafik kazası gerçekleşti. Türkiye’de kavşak, geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamaktan kaynaklı 25 bin 907 ölümlü yada  yaralamalı trafik kazası meydana geldi.

En az ölüm Ardahan’da yaşandı

Ülke genelinde 148 bin 668 adet otomobil geçtiğimiz yıl ölümlü yada  yaralamalı trafik kazasına karıştı. 76 adet at arabasının karıştığı kazada da ölüm yada yaralanma meydana geldi. Geçtiğimiz yıl İzmir’de yaşanan kazalarda 129 kişi hayatını kaybederken, kazalar sonrası en az ölüm  ise Ardahan’da yaşandı. Ardahan’da geçen sene 3 kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi.

(HS)

Kaynak: Emniyet Genel Müdürlüğü     

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa 

Ayrıca:   Eski ehliyet kullanan sürücülere Bulgaristan uyarısı

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin