Türkiye’de “evde karantina” ne zaman sona erecek?

5324
karantina

Tatil

Türkiye’de “evde karantina” ne zaman sona erecek?

Yaz sezonu yaklaştıkça yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye gitme heyecanı da artıyor. Koronavirüs’e rağmen memleketine gidip yakınlarını görmek için sabırsızlananlar, sınır kapıları ve havalimanlarında alınacak olan önemleri de yakından takip ediyor. Bir süre önce Türk makamlarınca yeni uygulama kararları alınmıştı. Yurtdışından Türkiye’ye girenlere karantina uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bazı gazetelerde “Türkiye’ye gidenlere karantina yok” diye haberlere yer verildi. Hatta bunlar “Müjde” diye duyuruldu. Ancak işin aslının çok farklı olduğu, ortada müjdeli bir haberin olmadığı kısa sürede anlaşıldı.

Evde karantina uygulanıyor

Uygulamada yapılan değişikliğe göre yurt dışından Türkiye’ye gidenler artık öğrenci yurtlarında karantinaya alınmayacak, bunun yerine evde karantinada tutulacaklardı. Bu uygulama hala devam ediyor. Yani diyelim ki şu an Türkiye’ye giriş yaptınız ve herhangi bir hastalık belirtiniz yok. Bu durumda olanlar kendilerini 14 gün boyunca kaldıkları yerlerde izole edecek. Yani evde karantina altında kalacak. Üstelik bu kişilerin bir de form doldurması gerekecek. Bu formda uymaları gereken kurallar yer alacak. Bu kurallara uymayanlar ise 3 bin 150 Lira para cezası ödeyecek.

Yani şu an Türkiye’ye 1 veya 2 hafta izine gidebilseniz bile evde kalmak zorundasınız.

Bu uygulama 15 Haziran’da sona erebilir

Şimdi herkes bu uygulamanın bir an önce bitmesini istiyor. Bunun için de 15 Haziran tarihi bekleniyor. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, evde karantina uygulamasının sona ermesini istiyorlar.

Türk makamlarınca yapılan açıklamayla ilgili haberi daha önce sizlerle paylaşmıştık. Haberi buradan okuyabilirsiniz: https://www.turizmavrupa.com/turkiyeye-ucanlarda-virus-tespit-edilirse-bunlar-yapilacak/

Açıklama şu şekilde:

– Havaalanı içinde belirlenen alanlarda muayeneler yapılacak ve semptomları değerlendirilecek, muayene yapılan kişilerin iletişim ve adres bilgileri Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’ne (HSYS) sınır girişi bölümünde kayıt altına alınacak.

– Havaalanında yapılan muayeneleri sırasında semptom yönünden şüpheli görülen kişiler, havaalanlarında izolasyon alanına alınacak ve 112 aracılığıyla il sağlık müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye yönlendirilecek.

– Yapılan değerlendirmede herhangi bir semptom belirlenemeyen kişilere onam formları imzalatılacak ve kendi imkanlarıyla evlerine ulaşmaları, kendi evlerinde 14 günlük izolasyonları sağlanacak ve bu süre içinde aile hekimleri tarafından izlemleri yapılacak.”

Yurt dışından planlı uçuşlar ile daha önce gelen ve halen yurtlarda kalmakta olan kişiler için ise uygulama esasları şu şekilde olacak:

” – Yurtta herhangi bir pozitif vaka olmasına ve 14 günlük karantina sürelerinin tamamlamasına bakılmaksızın, yurtta kalan kişilerin tamamına yapılacak olan PCR taraması sonrası yapılan analiz sonuçları pozitif olan kişiler hastanelere alınarak, tanı ve tedavi işlemleri başlatılacak.

– Negatif olan kişiler ise temaslı olarak kabul edilip ikinci bir 14 günlük izolasyon ve izlem için onam formları imzalatılarak evlerine gönderilecek.”

– Talimatlara aykırı hareket edenlere para cezası verilecek.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin