Türkiye’de doktora gidecek gurbetçilerin sağlık masraflarına kısıtlama

6264
Sağlık

Tatil

Yurtdışında yaşayan gurbetçiler Türkiye’ye geldiklerinde hastalandıklarında istedikleri doktora gidip verilen ilaçları eczanelerden rahatlıkla alabiliyorlardı. Yani Türkiye’de geçici süre ile bulunan gurbetçiler  SGK’ya başvurup YUPASS numarası alarak tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Ancak 2 Eylül’den itibaren yapılan değişiklikle SGK geçici süre ile ülkemizde bulunan gurbetçilerin yararlanacağı sağlık hizmetlerinden sınırlama getirildi. Bu yüzden sadece acilden yazılan ilaçlarını karşılamaya başladı. Acil haller dışında doktora gidenlere ek masraf çıkabilir.

Avrupa Zonguldaklılar Derneği sosyal medya hesabından “Almanya hastalık sigortaları müşterilerinin Türkiye deki tedavilerine sınırlama getirdiğini daha önce bildirmiştik. Bu konuda SGK Zonguldak il müdürlüğünün bizlere ulaştırdığı detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.”şeklinde bir duyuru yaptı.

Acil sağlık yardımlarına ilişkin bilgi notunu da  paylaştı: YUPASS programı kapsamında yer alan ülkelerden Fransa’dan geçici olarak (turistik amaçlı) ülkemize gelenler için bu ülke ile imzalanan sosyal güvenlik sözleşmesinde acil hal tanımı bulunmadığından Fransa sigortalıları hariç olmak üzere Almanya için T/A 11, Avusturya için A/TR 3, Belçika için BE/TR 111 (B.T.8) ve Hollanda için N/TUR 111 sağlık yardım hakkı formülleri bulunan sağlık sigortalılara sadece acil hallerde sağlık yardımı verilecektir. Sağlık hizmeti sunucuları tarafından acil haller dışında sağlık yardımı verilmesi durumunda sağlık yardım masrafları kurumumuzca karşılanmayacaktır.

Sosyal Güvenlik İl müdürlükleri/ sosyal güvenlik merkezlerine yukarıda belirtilen sağlık yardım hakkı formüllerinden birini ibraz eden sözleşmeli ülke sigortalılarına, sağlık hizmet sunucularından sadece acil servislerinden sağlık hizmeti alabilecekleri hususunda bilgi verilecektir.

Bir gurbetçimiz başına gelen olayı bizimle paylaşarak uyarıda bulundu İşte Ufuk Dilek adlı okurumuzdan: “Dün Eskişehir’de eşim hastalandı hastaneye nöroloji bölümüne randevu alıp gittik bütün masrafları kendimiz ödedik neden diye sorduğumuzda 1 haftadan beri yurt dışından gelenler için öyle olduğunu sebebini bilmediklerini söylediler bugün SGK’ya gittik sorduk neden böyle diye , söylediğine göre Alman sigortaları sadece acil hastalıklar için ve hastaneye acilden giriş yapılması gerekiyormuş vatandaşları bilgilendirirseniz. Hastahanelere girişlerini acilden yapsınlar.”

(G.Ş)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin