Türkiye’de bıraktığım aracı akrabalarım kullanabilir mi?

28629
aracı

Tatil

Türkiye’de bıraktığım aracı akrabalarım kullanabilir mi?

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın izin için Türkiye’ye otomobilleriyle seyahat ettiklerinde zaman zaman uçakla geri dönüyorlar. Bu durumda kendi yabancı plakalı araçları Türkiye’de kalıyor. Bunu daha önce yapmamış olanlar sık sık bize şu soruyu yöneltiyorlar: “Türkiye’de bıraktığım aracı akrabalarım kullanabilir mi?”

Gümrükler Genel Müdürlüğü Türkiye’ye götürülen araçlarla ilgili şu bilgiyi veriyor:

Soru: Türkiye’de yerleşik (yurtdışında ikameti bulunmayan) bir kişinin yurtdışında yaşayan akrabası/arkadaşı/eşi tarafından getirilen taşıtı kullanabilir mi?

Cevap: Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen taşıtların Türkiye’de yerleşik kişilerce kullanılması mümkün değildir. Bu durumun tespiti halinde araç sahibi ile hak sahibi olmayan kişiler hakkında ayrı ayrı 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238 inci maddesi uyarınca cezai işlem uygulanır. Taşıt yurtdışı edilir.

Yani aracı Türkiye’de yaşayan bir yakınınız kullanamaz. Kullanan kişinin mutlaka yurtdışında yerleşik olması gerekiyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

7 YORUMLAR

 1. Ben türkiyedeyim ama ikamet almanya. Kardeşim de almanyadan arabayla geldi ama acil işi çikti ucakla almanya ya gitti o gelene kadar kullanabilirmiyim??

  • İyi günler kanunda şu yazıyor: Yurtdışında yerleşik kişilerce Türkiye’ye getirilen yabancı plakalı taşıtları, sahibi, taşıt sahibinin sadece yurtdışında yerleşik (son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçiren) eşi veya usul ya da füruu olan kişilerce (anne, baba, çocuklar) kullanılabilir.

 2. yakinlarimiz kullanirmi kullanmaz degil esitsizlik olan sey alman vatan dasi iranli suriyeliyeli mavi plaka ver bedava kullan turk vatandasi yani gurbetcilere yasak bu adaletsizlik degilmi gerci ses cikaran yasa hak felan bilende yok o yuzden herkez istedigini gurbetcilere rahatca istedigi gibi kullaniyor halbukisi bir yabanci bizden oncelikli olmasi nedir anlamis ta degiliz

 3. Merhaba, benim 2 sorum olacak

  1- Eşim ve arabam şu an Türkiyede. Ben yurtdışındayım. Eşim arabadayken kardeşi
  (İkameti Türkiyede) kullanabilirmi ?

  2- Arabam 2 yıl Türkiyede Kaldıktan sonra çıkış yapıp arabayı satsam ve başka bir araba alsam tekrar 2 sene bırakabilirmiyim 185 gün geçmeden? Teşekkürler

  • İyi günler ikameti Türkiye’de olan biri kullanamaz aracı. ikinci sorunuza cevaben başka bir araçla gelebilirsiniz. ama sizin de 185 gün kalmanız gerekiyor. Son bir yıl içinde hem yeni aracın hem de sizin 185 gün kalmalı

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin