Türkiye’de bir sınır kapısı daha açılıyor

1
Kapıköy
Foto:http://www.gtias.com.tr/

Tatil

Türkiye’de bir sınır kapısı daha açılıyor

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında kıştan bu yana kapalı tutulan Kapıköy Gümrük Kapısı geçişlere açılıyor.

Van’ın Saray İlçesi’nde İran’a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı’nda, salgın sebebiyle 24 Mart’ta araç ve yaya geçişleri durdurulmuştu. Gümrük Kapısının önümüzdeki hafta yaya geçişlerine açılacağını duyuran Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, “Şu an Esendere, Gürbulak açık. Onlardaki işlem nasılsa Kapıköyde de aynı olacak. İran’da bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye’de bulunan İranlı vatandaşlar bundan sonra giriş ve çıkışlar yapabilecek.” dedi.

Günde 3-4 bin turist geliyordu

Salgın sürecinin atlatılarak günde 3-4 bin İranlı turistin geldiği günleri tekrar yakalamayı temenni ettiklerini ifade eden Bilmez, “Ama bugün için o mümkün değil. Yurt dışına çıkanlar zaten test sonucu yapılmış, negatif test sonucu aranıyor. Ülkemize girenlerde de bu test sonucu istenecek. Esendere Sınır Kapısı hakkında bilgi aldım. Şu an günlük 25 kişi giriş-çıkış yapıyor. Yani öyle çok kişi gelip girmeyecek. Bizim günlük beklentimiz 15-20 civarı. İran yetkilileri ile bir görüşmemiz var. Bu görüşmeden sonra haftaya yaya geçişine açacağız” diye konuştu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin