Türkiye’de 2020 yılında kaç otel daha hizmete girecek

82
otel

Tatil

Türkiye’nin ziyaretçi sayısı artarken turizm gelirini aynı oranda artıramamasının nedeni olarak konuşulan yatak arzındaki hızlı artış sürüyor. Yeni otel yatırımları devam ederken bunlardan dört bin oda kapasiteli 24 yeni otel bu yıl içinde hizmete girecek.

3 yeni otel projesinin yatırımı devam ediyor

Turizm Gazetesi’ndeki habere göre; Türkiye’deki mevcut otellere bu yıl 24 yeni tesis daha eklenecek. Devreye girecek yeni otellerin toplam oda kapasitesi 4 bine ulaşıyor. Top Hotel Construction verilerine göre, Türkiye’de toplam 7 bin 804 oda kapasiteli 43 yeni otel projesinin yatırımı devam ediyor. Söz konusu otellerin toplam oda sayısı 3 bin 894’e ulaşan 24’nün bu yıl hizmete gireceği belirtiliyor.

4 ve 5 yıldız yatırımı daha az     

Veriler Türkiye’de otelcilik alanındaki büyümenin 2021 ve 2022’de yalnız 4 ve 5 yeni otel açılışında yavaşlayacağına işaret ediyor. 2023’ten itibaren 10 yeni otelin hizmete girmesi bekleniyor. Devreye girecek toplam 43 projeden 21’i 4 yıldızlı kategoride yer alırken, 22’si 5 yıldızlı olarak planlanıyor.

Büyüme hangi bölgelerde olacak?   

Türkiye’de yeni otel büyümeleri bölgesel bazda incelendiğinde İstanbul’un açık ara birinci olduğu görülüyor. İstanbul, her yıl hem iş hem de tatil amaçlı seyahat edenleri kente çekiyor.

Otel sayılarını en çok arttıran markalar   

Türkiye’de hizmete girmek için gün sayan otellerin markalara göre dağılımına baktığımızda ise Hilton Worldwide’nın bünyesindeki uluslararası zincir markalarla lider konumda olduğunu görüyoruz. Hilton Garden Inn , DoubleTree by Hilton ve Hilton Hotels & Resorts markaları, Türkiye’de en hızlı büyüyenler arasında görülüyor ve bu markalardan sırasıyla 3, 3 ve 2 yeni tesis açılacak.

2021 yılının başlarında kapılarını açacak en büyük proje, Emay İnşaat’ın Yalova’daki 1.001 odalı KentPlus Yalova Wellness SPA Resort olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin turistik açıdan nispeten az bilinen  bölgesinde yer alan KentPlus kompleksi yemyeşil ormanlarla çevrili olup, konuklara deniz ve kaplıcalara erişim imkanı sunacak. Bu proje, 230 bin m2 alana yayılmış üç adet 5 yıldızlı otelden oluşuyor.

Kompleks projeler   

2020’nin ortalarına doğru Hilton Mall of Istanbul Hotel , şehrin mevcutlarına 180 oda daha ekleyecek. Bu proje, büyük bir alışveriş merkezi, konutlar ve bir ofis binalarını içeren karma kullanımlı olarak planlanıyor. Kompleksteki dinlence tesisleri arasında 300’den fazla dükkan, Türkiye’nin en büyük dönme dolabı, bir planetaryum ve bir kapalı kayak pisti yer alacak. Bu yıl Sea Pearl Ataköy Jumeirah İstanbul’un 202 odalı hem lüks otel hem de özel konutlar şeklinde planlanan projesi hayata geçirilecek.

2022 yılının ikinci çeyreğinde açılması planlanan Hampton by Hilton Sakarya , hızla gelişen Serdivan kasabasında Sakarya sanayi bölgesine ve Sakarya Üniversitesi’ne yakın bir yerde faaliyete geçecek. Otel, Serdivan Alışveriş Merkezi ve Cadde 54 Alışveriş Merkezi’ne yürüme mesafesinde olacak. Diğer eğlence aktiviteleri için popüler bir yer olan Sapanca’ya ise 10 kilometre uzaklıkta olacak.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin